Świat

Potężny piorun uderzył w samolot. Maszyna stała tuż przy terminalu

Świat

TwitterDo zdarzenia doszło na lotnisku w południowo-wschodnich Chinach

W poniedziałek przez południowo-wschodnie Chiny przetoczyły się intensywne burze. Podczas jednej z nich potężny piorun uderzył w samolot stojący tuż przy terminalu lotniska, co zarejestrował na nagraniu wideo jeden z oczekujących na swój lot pasażerów.

Do zdarzenia doszło w poniedziałek po południu na lotnisku międzynarodowym w Jieyang na południowo-wschodnim wybrzeżu Chin. Na 6-sekundowym nagraniu widać intensywną ulewę oraz stojący w niej tuż przy rękawie boeing 737-800 chińskich linii Shantou Airlines.

W pewnym momencie słychać potężny grzmot, a w samolot bezpośrednio uderza błyskawica. Spowodowany tym błysk trwał około sekundy i rozświetlił płytę lotniska jasnoróżowym światłem.

Jak poinformowała chińska telewizja CCTV, w wyniku uderzenia pioruna nikt nie został ranny. Wszyscy przebywający w samolocie ludzie kilka minut wcześniej zdążyli opuścić pokład. Pierwsze oględziny nie wykazały również żadnych widocznych uszkodzeń maszyny, jedynie na oponach stwierdzono ślady po silnym wyładowaniu elektrycznym. Boeing został jednak mimo to przetransportowany do hangaru w celu dokładnego sprawdzenia jego stanu technicznego.

Samolot bezpieczny, ale nie zawsze

W czasie burz w samoloty dość często uderzają pioruny, ale przebywający na ich pokładach ludzie nie odczuwają tego dzięki tzw. efektowi klatki Faradaya. Efekt ten polega na tym, że dzięki dostatecznie dużej przewodności elektrycznej metalu, z którego zbudowane są samoloty, pole elektryczne nie przenika do wnętrza maszyny.

Rzadko zdarza się jednak, że uderzenie pioruna uszkadza delikatne podzespoły samolotu, takie jak elektryka czy hydraulika. Tego typu uszkodzenia mogą być już niebezpieczne i w historii lotnictwa były przypadki, gdy doprowadzały one do katastrofy samolotu.

Takie uderzenie pioruna w lecący samolot ostatnio odnotowane zostało w marcu tego roku, gdy zmusiło ono pilotów maszyny American Airlines do awaryjnego lądowania. Samolot ten bezpiecznie wylądował na lotnisku w Nowym Jorku.

Autor: mm/kk / Źródło: CCTV, New York Daily News, tvn24

Źródło zdjęcia głównego: Twitter