Świat

Polki biorą lewe śluby z imigrantami spoza UE

Świat

TVN24.plLewe śluby Polek

Polki w Wielkiej Brytanii dorabiają zawierając fikcyjne małżeństwa z obywatelami krajów spoza UE. Szczęśliwymi "wizowymi oblubieńcami" często zostają Albańczycy - podaje BBC.

Układ jest prosty: Polki dostają pieniądze, ich nowo poznani małżonkowie - prawo wjazdu do Wielkiej Brytanii, pobytu i pracy na dwa lata. Po tym czasie imigrant może wystąpić o bezterminowe prawo pobytu.

W nadanym przez BBC magazynie "Newsnight" wystąpiło dwoje dziennikarzy - Polka i Macedończyk, którzy kontaktowali się z pośrednikami aranżującymi lewe małżeństwa na Wyspach Brytyjskich. Rozmowy filmowano ukrytą kamerą.

Dziennikarze sugerowali pośrednikom, że byliby gotowi zawrzeć małżeństwo za pieniądze. Polce zaproponowano m.in. wyjazd do Jordanii i pokrycie kosztów z tym związanych.

Ustawa z 2005 roku miała położyć kres praktykom aranżowania fikcyjnych małżeństw na terenie Wielkiej Brytanii i przymuszania do nich kobiet wbrew ich woli. Jak jednak mówiła reporterka BBC, od czasu jej uchwalenia pojawił się nowy trend: papierowe małżeństwa nielegalnych imigrantów z obywatelkami z nowych krajów UE.

Konsul generalny RP Janusz Wach potwierdził, że ostatnio zaobserwowano statystyczny wzrost liczby Polek rejestrujących w konsulacie swoje związki małżeńskie z Albańczykami.

Źródło: PAP, BBC

Źródło zdjęcia głównego: TVN24.pl