Pogrzeb Zbigniewa Brzezińskiego odbędzie się 9 czerwca

[object Object]
Zbigniew Brzeziński zmarł w wieku 89 lattvn24
wideo 2/17

Pogrzeb Zbigniewa Brzezińskiego, urodzonego w Warszawie wybitnego amerykańskiego politologa, doradcy do spraw Bezpieczeństwa Narodowego prezydenta Jimmy'ego Cartera, odbędzie się w Waszyngtonie w piątek 9 czerwca.

Informację o planowanym terminie pogrzebu profesora Brzezińskiego, przekazaną przez osoby zbliżone do rodziny zmarłego, potwierdzili w czwartek przedstawiciele waszyngtońskiego Ośrodka Studiów Strategicznych i Międzynarodowych (CSIS). Szczegóły ceremonii pogrzebowej - jak poinformowali przedstawiciele CSIS - są nadal opracowywane.

Wykładowca uniwersytecki, sowietolog, doradca prezydenta

Profesor Brzeziński, członek Zarządu CSIS, był związany z tym waszyngtońskim ponadpartyjnym ośrodkiem doradczo-analitycznym od roku 1981 do swojej śmierci. W ramach CSIS od roku 2014 działa Instytut Geostrategiczny im. Brzezińskiego (The Brzezinski Institute on Geostrategy), który zajmuje się analizą problemów z punktu widzenia historii i geografii. Brzeziński zmarł 26 maja w szpitalu Inova Fairfax znajdującym się na przedmieściach Waszyngtonu, w miejscowości Falls Church, w amerykańskim stanie Wirginia. Profesor Brzeziński, przewodniczący Rady Bezpieczeństwa Narodowego w administracji prezydenta Cartera (1977-1981), sowietolog i wykładowca uniwersytecki, zmarł w wieku 89 lat.

Autor: arw/sk / Źródło: PAP

Raporty: