Władze Goslaru w Dolnej Saksonii na wniosek partii Lewica unieważniły 68 lat po zakończeniu II wojny światowej decyzję o nadaniu wodzowi Trzeciej Rzeszy Adolfowi Hitlerowi honorowego obywatelstwa miasta - poinformował w środę rzecznik rady miejskiej.
Władze miasta wychodziły z założenia, że honorowe obywatelstwo Hitlera ustało wraz z jego śmiercią w 1945 roku. Podjęta we wtorek wieczorem decyzja oznacza symboliczne zdystansowanie się od nazistowskiej dyktatury - wyjaśnił rzecznik.
"Miasto rolników Rzeszy"
W hitlerowskiej propagandzie Goslar - miasto o bogatej przeszłości historycznej - pełniło ważną rolę jako "miasto rolników Rzeszy". Hitler uczestniczył osobiście w uroczystości nadania mu honorowego obywatelstwa 6 października 1935 roku.
Po wojnie wielokrotnie podejmowane były próby unieważnienia decyzji. Wszystkie inicjatywy kończyły się jednak fiaskiem. Przeciwnicy wysuwali argument prawny, że śmierć Hitlera zakończyła sprawę.
"Brunatna przeszłość"
Pochodzący z Goslaru socjaldemokrata Sigmar Gabriel, obecnie przewodniczący SPD, uważa, że jego rodzinne miasto miało "poważne problemy" z odcięciem się od "brunatnej przeszłości".
W wywiadzie dla lokalnej gazety "Hannoversche Allgemeine" w sierpniu socjaldemokrata wspomniał, że gdy w latach 70. brał udział w demonstracji w rocznicę antyżydowskiego pogromu w Niemczech w 1938 roku, spotykał się z wrogością części mieszkańców i był obserwowany przez policję polityczną.
Natomiast stolica Dolnej Saksonii Hanower skreśliła już w 1978 roku Hitlera i innych dygnitarzy hitlerowskich z listy honorowych obywateli miasta.
W latach 1933-45 około 4 000 miast i gmin nadało Hitlerowi honorowe obywatelstwo. Większość z nich odebrała w okresie powojennym ten tytuł zmarłemu śmiercią samobójczą dyktatorowi.
Autor: //gak / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Bundesarchiv, CC BY-SA