ONZ: ponad 4300 ofiar konfliktu na Ukrainie


Ponad 4300 osób zginęło od połowy kwietnia br. na wschodzie Ukrainy w walkach między siłami władz w Kijowie a prorosyjskimi separatystami - poinformowała w czwartek ONZ. Organizacja alarmuje, że mimo zawieszenia broni nadal dochodzi do walk, w których giną ludzie.

Wysoki komisarz ONZ ds. praw człowieka Zeid Ra'ad Zeid Al-Hussein poinformował w oświadczeniu, że od połowy kwietnia br. do 18 listopada na wschodzie Ukrainy zginęło co najmniej 4317 osób, a rany odniosło 9921. Ostrzegł także, że mimo uzgodnionego 5 września zawieszenia broni nadal dochodzi do walk, w których średnio ginie dziennie 13 osób.

W dokumencie ONZ powołuje się także na dane ukraińskich służ, że rośnie liczba osób, które musiały opuścić na wschodzie swoje domy - obecnie jest ich prawie 467 tys.

Wezwanie do rozmów

Na początku tygodnia władze w Kijowie wezwały Rosję do "poważnych rozmów" na temat deeskalacji sytuacji w Donbasie, obarczając jednocześnie Moskwę odpowiedzialnością za wywołanie katastrofy humanitarnej na wschodzie Ukrainy.

5 września podpisano w Mińsku porozumienie ws. uregulowania konfliktu na wschodzie Ukrainy. Przewiduje ono między innymi zawieszenie broni i utworzenie zdemilitaryzowanej strefy buforowej. Dokument podpisali przedstawiciele władz w Kijowie oraz prorosyjskich separatystów.

[object Object]
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: asz//rzw / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości