Ofensywa batalionu Azow. Trzy miejscowości zdobyte, "idą w kierunku Nowoazowska"

Azow/facebook/targeo.plRebelianci i wojska rosyjskie atakują w rejonie Debalcewego, a Ukraińcy w okolicach Mariupola

Zwrot sytuacji na froncie w Donbasie. Broniący się rozpaczliwie na północy, w rejonie Debalcewego Ukraińcy daleko na południu zaatakowali. Dowództwo ochotniczego batalionu Azow poinformowało o "rozpoczęciu szerokiej ofensywy" na północ i wschód od Mariupola. Żołnierze Azowa odbili z rąk rebeliantów trzy miejscowości - jedną z nich na głównej drodze prowadzącej do Nowoazowska.

Dowództwo batalionu napisało we wtorkowy poranek na swoich profilach na Facebooku i Vkontakte, że "o godz. 8.00 rozpoczęło szeroką ofensywę" na południu Donbasu.

Ofensywa Azowa. Trzy miasta zdobyte

Po około dwóch godzinach w ukraińskich mediach i na profilach batalionu pojawiły się krótkie informacje dotyczące ataków, jakie podjęli żołnierze, i walk z oddziałami rebeliantów i rosyjskich wojsk.

Żołnierze Azowa sfotografowali się w centrum Pawłopola położonego na północny wschód od Mariupola, na drodze w kierunku Telmanowa. Dowództwo podało też, że zajęte zostało Szirokine na drodze E58, która prowadzi prosto do Nowoazowska wzdłuż brzegów Morza Azowskiego. Nowoazowsk został zajęty przez rosyjskie wojska jesienią ub. roku po kilkudniowej ofensywie.

Tymczasem doradca szefa MSW Ukrainy, Zorian Szkiriak poinformował, że Ukraińcy wyzwolili we wtorkowy poranek również Kominternowo znajdujące się w połowie drogi między Pawłopolem i Szirokine. W odpowiedzi terroryści mieli ostrzelać żołnierzy Azowa z systemów rakietowych Grad.

Szkiriak podał też, że ciężkie walki toczą się o Oktjabr położony kilkanaście kilometrów na wschód od Pawłopola i o Sachankę, na północ od wybrzeży Morza Azowskiego.

Zajęcie Oktjabra dałoby ukraińskim siłom dojście do Krasnoarmiejska i kontrolę nad jeszcze większym fragmentem drogi do Telmanowa - jednego z ważniejszych węzłów komunikacyjnych w regionie.

Kijów potwierdza: ofensywa ruszyła

Rozpoczęcie ofensywy ukraińskiej w rejonie Mariupola potwierdził po godz. 10.00 czasu polskiego na konferencji prasowej w Kijowie sekretarz rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy, Ołeksandr Turczynow. - Oddziały Gwardii Narodowej przełamały linię obrony wroga i przeszły do ofensywy - powiedział.

Położony nad Morzem Azowskim Mariupol leży przy jedynej drodze lądowej między Rosją a okupowanym przez nią od ubiegłego roku Krymem. 24 stycznia w ostrzale miasta przez separatystów zginęło 30 osób, co wraz z nasileniem walk na wschodzie Ukrainy skłoniło Unią Europejską do podjęcia decyzji o objęciu sankcjami wizowymi i finansowymi kolejnych 19 osób.

Autor: adso//gak / Źródło: UNIAN, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Azow/facebook/targeo.pl

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości