OBWE zamyka Specjalną Misję Obserwacyjną na Ukrainie

Źródło:
PAP
Kułeba: wierzę, że uczestnictwo Rosji w OBWE stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa i współpracy w Europie
Kułeba: wierzę, że uczestnictwo Rosji w OBWE stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa i współpracy w EuropieTVN24
wideo 2/21
Kułeba: wierzę, że uczestnictwo Rosji w OBWE stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa i współpracy w EuropieTVN24

Podejmujemy natychmiastowe kroki w celu zamknięcia Specjalnej Misji Obserwacyjnej na Ukrainie - ogłosili przewodniczący Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau i sekretarz generalna OBWE Helga Maria Schmid. Szef polskiej dyplomacji zapewnił, że OBWE będzie dążyć do dalszego zaangażowania na Ukrainie zgodnie z istniejącymi zobowiązaniami.

Przewodniczący Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, szef polskiego MSZ Zbigniew Rau i sekretarz generalna OBWE Helga Maria Schmid ogłosili w czwartek podjęcie natychmiastowych kroków w celu zamknięcia Specjalnej Misji Obserwacyjnej na Ukrainie.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Decyzja ta wynika z braku konsensusu na posiedzeniu Stałej Rady OBWE z 31 marca w sprawie przedłużenia mandatu misji. - To nie jest łatwa decyzja. Wykorzystaliśmy wszystkie możliwe opcje dialogu politycznego w celu odnowienia mandatu Specjalnej Misji Obserwacyjnej, ale stanowisko Federacji Rosyjskiej nie pozostawiło nam innego wyboru, jak tylko podjąć kroki w celu zamknięcia misji - powiedział minister Zbigniew Rau.

Zbigniew RauTVN24

Dodał, że "misja odegrała kluczową rolę w dostarczaniu obiektywnych informacji w terenie, ułatwianiu zawieszenia broni i pracy na rzecz złagodzenia skutków konfliktu dla ludności cywilnej". - Praca członków Misji zasługuje na nasze uznanie i wdzięczność - podkreślił przewodniczący OBWE.

Rau zapewnił, że OBWE będzie dążyć do dalszego zaangażowania na Ukrainie zgodnie z istniejącymi zobowiązaniami. - Polskie przewodnictwo będzie nadal współpracować z uczestniczącymi państwami w celu zbadania alternatyw dla przyszłej roli OBWE na Ukrainie – powiedział.

Specjalna misja obserwacyjna OBWE na UkrainieOSCE/Evgeniy Maloletka

Schmidt: priorytetem pozostanie bezpieczeństwo członków misji na Ukrainie

Sekretarz generalna Schmid dodała, że "nie można przecenić kluczowej roli, jaką Misja odegrała przez ostatnie osiem lat, ułatwiając dialog tam, gdzie go nie było i umożliwiając naprawę infrastruktury cywilnej, od której zależą miliony ludzi".

- Jestem niezmiernie dumna z członków naszej misji, którzy niestrudzenie pracują nad wypełnianiem swoich kluczowych zadań w dobrych i złych czasach - powiedziała. - Obiektywizm, bezstronność i profesjonalizm, a także ich osobiste oddanie narodowi Ukrainy zasługują na nasze najwyższe uznanie - dodała.

Schmid zapewniła, że "OBWE natychmiast rozpocznie działania operacyjne, administracyjne i finansowe w celu zamknięcia misji w sposób możliwie najbardziej odpowiedzialny i oszczędny, przy czym priorytetem pozostanie bezpieczeństwo członków misji na całej Ukrainie".

- Nadal robimy, co w naszej mocy, dzień i noc, aby wspierać naszych ukraińskich kolegów i nadal działać wszystkimi dostępnymi kanałami, aby zapobiegać zatrzymaniom, zastraszaniom i dezinformacji, które są tak niebezpieczne dla członków naszych misji - powiedziała Schmid.

Autorka/Autor:asty//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: OSCE/Evgeniy Maloletka

Tagi:
Raporty: