Noblistka na liście ministerialnych nominacji

Aung San Suu Kyi wygrała wybory w Birmie
Aung San Suu Kyi wygrała wybory w Birmie
Reuters Archive
Aung San Suu Kyi może zostać ministremReuters Archive

Prezydent-elekt i premier Birmy Htin Kyaw nominował 18 członków rządu tworzonego przez prodemokratyczną Narodową Ligę na rzecz Demokracji (NLD). Wśród nominowanych jest wieloletnia dysydentka i przewodnicząca Ligi Aung San Suu Kyi.

Listę nazwisk członków swego gabinetu prezydent przedłożył parlamentowi. Lista zawiera na razie tylko nazwiska; o tym, kto obejmie jaką tekę zostanie zdecydowane w późniejszym okresie - odnotowuje agencja Associated Press.

Prodemokratyczna NLD, po ponad 50 latach rządów w Birmie najpierw wojskowej junty, a później quasi-cywilnych władz, odniosła ogromny sukces w wyborach z 8 listopada ub.r., zdobywając większość w obu izbach parlamentu. W ubiegłym tygodniu zgodnie z przewidywaniami parlament wybrał na prezydenta Htin Kyawa, dysydenta i bliskiego współpracownika Aung San Suu Kyi, laureatki Pokojowego Nobla z 1991 roku. Nowy prezydent i rząd mają zacząć pracę 1 kwietnia. Suu Kyi, która przez lata była represjonowana przez reżim wojskowych, nie mogła ubiegać się o najwyższy urząd w państwie, gdyż konstytucja Birmy wyklucza z wyścigu osoby mające krewnych z obcym paszportem. Synowie Suu Kyi mają brytyjskie obywatelstwo, Brytyjczykiem był jej zmarły w 1999 roku mąż. Panuje powszechne przekonanie, że wojskowi wpisali to zastrzeżenie do konstytucji, aby uniemożliwić przywódczyni NLD ubieganie się o najwyższy urząd w państwie.

Autor: mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: