Berlin będzie miał nowego gospodarza. "Pierwszy taki burmistrz od 22 lat"

Źródło:
PAP
Wybory parlamentarne w Szlezwiku-Holsztynie. Wstępne wyniki dają wyraźną wygraną CDU
Wybory parlamentarne w Szlezwiku-Holsztynie. Wstępne wyniki dają wyraźną wygraną CDU
wideo 2/3
Wybory parlamentarne w Szlezwiku-Holsztynie. Wstępne wyniki dają wyraźną wygraną CDU

Polityk chrześcijańskich demokratów Kai Wegner prawdopodobnie zostanie nowym burmistrzem stolicy Niemiec. To efekt zawarcia w niedzielę koalicji członków berlińskiej SPD z CDU.

Za koalicją z Unią Chrześcijańsko-Demokratyczną (CDU) opowiedziało się 54,3 procent członków berlińskiej Socjalistycznej Partii Niemiec (SPD) - przekazał po podliczeniu głosów zarząd partii.

W głosowaniu wzięło udział ponad 12 tysięcy z 18 566 uprawnionych do głosowania berlińskich członków socjaldemokratycznej partii.

Pierwszy taki burmistrz od 22 lat

Obecna burmistrz stolicy Franziska Giffey zamierza zrezygnować z urzędu. Giffey sprawuje swój urząd od 2021 roku, wcześniej, w latach 2018-21, była federalną minister ds. rodziny, seniorów, kobiet i młodzieży.

Lider CDU w Berlinie Kai Wegner już w czwartek może zostać wybrany pierwszym od 22 lat burmistrzem stolicy z ramienia chrześcijańskich demokratów.

Dziennik "Handelsblatt" zaznacza, że w stołecznej SPD było wiele zastrzeżeń dotyczących współpracy z CDU, rozważano również kontynuację obecnej koalicji z Zielonymi i Lewicą, która rządzi Berlinem od 2016 roku.

Te trzy partie w lutym bieżącego roku ponownie zdobyły większość w wyborach. CDU wyprzedziła jednak o około 10 procent SPD, która z kolei niewielką przewagą wygrała z Zielonymi.

Zarząd regionalny SPD opowiedział się za negocjacjami koalicyjnymi z CDU. Ostatecznie obecna burmistrz Giffey, która jest szefową partii w regionie, również do tego przekonywała i była gotowa zrezygnować z dotychczasowego stanowiska.

Autorka/Autor:lukl / prpb

Źródło: PAP