Rozmowy koalicyjne po wyborach w Niemczech. Partie podzielone przez "stary niemiecki spór"

Źródło:
PAP

Sprawa ograniczenia prędkości na niemieckich autostradach stała się częścią debaty politycznej w okresie tworzenia się przyszłej koalicji rządowej po wyborach do Bundestagu - pisze tygodnik "Focus". Zwolennicy ograniczenia opierają się na argumencie bezpieczeństwa oraz pozytywnego wpływu dla klimatu. Z kolei przeciwnicy podkreślają konieczność obrony "indywidualnej wolności". 

"O ile FDP i Zieloni starają się podkreślać podobieństwa swoich programów politycznych, to podczas negocjacji koalicyjnych wciąż istnieją kwestie, które ich mocno dzielą. Jednym z tych tematów jest 'stary niemiecki spór' o ograniczenie prędkości na autostradzie" - pisze "Focus". Obecnie na niemieckich autostradach nie obowiązują ograniczania prędkości. Za wprowadzeniem ograniczenia do 130 km/h na opowiada się jednak Lewica, Zieloni oraz SPD. Argumentują, że wolniejsza jazda zwiększa bezpieczeństwo na drodze i jednocześnie przeciwdziała zmianom klimatycznym, obniżając emisję szkodliwego dla środowiska CO2.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

O tym, że ograniczenie prędkości byłoby dobre dla zdrowia, bezpieczeństwa i klimatu, przekonują profesorowie Stefan Bauernschuster i Christian Traxler, cytowani na łamach "Focusa". "Szereg badań empirycznych wykazało, że zanieczyszczenie powietrza powodowane przez ruch samochodowy prowadzi do niemałych problemów zdrowotnych, zwłaszcza w przypadku dzieci" - uważają. Jak dodają eksperci, "blisko 15 mln ludzi w Niemczech mieszka w promieniu 2 km od odcinka autostrady bez ograniczeń prędkości. (…) Znaczna część populacji mogłaby bezpośrednio skorzystać na redukcji emisji". W oparciu o dane Federalnej Agencji Środowiska eksperci doszli do wniosku, że ograniczenie prędkości do 130 km/h miałoby taki sam wpływ na klimat, jak ograniczenie o 13 procent ruchu samochodowego w miastach.

"Jazda bez ograniczenia prędkości to wysoce wątpliwa wolność" - uważa redaktor biznesowy Markus Balser w komentarzu dla "Sueddeutsche Zeitung". "Szybka jazda to większe zagrożenia bezpieczeństwa, toteż wolność jednostki powinna kończyć się tam, gdzie staje się zagrożeniem dla innych" - dodaje. Jak wykazują statystyki ruchu drogowego, istnieje wyraźny związek między bezpieczeństwem na drodze a prędkością. "Tam gdzie kierowcy jeżdżą wolniej, zdarza się mniej poważnych wypadków.(…) Czas wyciągnąć z tego wnioski" – twierdzi Balser.

Liberałowie i konserwatyści przeciwni ograniczaniu prędkości

Politycy z partii liberalnych i konserwatywnych twierdzą, że wpływ ograniczenia prędkości na emisję CO2 byłby stosunkowo niewielki, a co najważniejsze – wraz "z ograniczeniem prędkości traci się cząstkę indywidualnej wolności".

Przeciwnicy ograniczania prędkości przekonują, że to tylko pozorne działania, wykorzystywane przez "postępowych dyktatorów ekologicznych trendów". Stephan Sohr, redaktor naczelny "Nuernberger Zeitung" podkreśla, że "liczba ofiar śmiertelnych wypadków spada wykładniczo od dziesięcioleci", a klimatowi bardziej niż ograniczanie prędkości przysłużyłoby się postawienie na samochody elektryczne lub napędzanie paliwami syntetycznymi.

Także Jonas Hermann z "Neue Zuercher Zeitung" jest zdania, że "debata o ograniczeniu prędkości ma głównie charakter ideologiczny", a proponowane ograniczenie 130 km/h na autostradzie jest "nieracjonalną ideologią" która "ignoruje postęp techniczny". Jego zdaniem nie da się w obecnych czasach "przedstawiać niemieckiej autostrady jako strefy śmierci".

Autorka/Autor:ft\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: