Nie żyje Nichelle Nichols, gwiazda "Star Treka"

Autor:
lukl/kg
Źródło:
Reuters

Nichelle Nichols, aktorka znana przede wszystkim z roli porucznik Nyoty Uhury w serialu telewizyjnym "Star Trek", zmarła w nocy z soboty na niedzielę w Silver City w stanie Nowy Meksyk. Miała 89 lat.

Informację o śmierci amerykańskiej aktorki podał jej syn. "Ostatniej nocy moja matka Nichelle Nichols zmarła z przyczyn naturalnych" - napisał Kyle Johnson na oficjalnej stronie aktorki na Facebooku.

Śmierć Nichols potwierdził Gilbert Bell, jej menedżer i partner biznesowy od 15 lat. Aktorkę opłakiwał też Rod Roddenberry, producent bieżących wersji "Star Trek" i syn twórcy serialu Gene Roddenberry. "Z wielkim smutkiem informujemy o odejściu ikony Nichelle Nichols. Brak słów" - napisał na Twitterze.

Przekonał ją Martin Luther King Jr

Nichelle Nichols urodziła się w 1932 r. Podczas studiów w Nowym Jorku występowała jako piosenkarka w klubach nocnych, była także modelką i grała w musicalach. Przemierzyła Stany Zjednoczone, Kanadę i Europę, występując w zespołach jazzowych Duke’a Ellingtona i Lionela Hamptona.

Największą sławę aktorce przyniosła rola Nyoty Uhury w serialu "Star Trek". Jej pocałunek z Williamem Shatnerem, filmowym kapitanem Kirkiem, w 1968 roku jest uważany w amerykańskiej telewizji za jeden z pierwszych ekranowych pocałunków czarnoskórej kobiety i białego mężczyzny. Jej fanami byli Martin Luther King Jr. i młody Barack Obama.

Aktorka planowała po jednym sezonie zrezygnować z gry w serialu ze względu na marginalną rolę jej postaci. Pozostała w obsadzie po osobistych namowach Kinga, który uświadomił jej, jak wielką rolę może odegrać w emancypacji młodych,czarnoskórych kobiet. Rolę Uhury zagrała także w sześciu filmach fabularnych z serii "Star Trek" z lat 1979-1991. Ponadto wystąpiła też w filmach "Tru Loved" i "Oprawca".

Nichols dwukrotnie wyszła za mąż, miała jedno dziecko. W czerwcu 2015 roku doznała łagodnego udaru mózgu, a trzy lata później zdiagnozowano u niej demencję.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:lukl/kg

Źródło: Reuters