Świat

Nagła wolta Kwaśniewskiego

Świat

TVN24Były prezydent zapowiadał swój udział we wręczeniu Nagrody Kwadrygi, ale zrezygnował

Były prezydent Aleksander Kwaśniewski miał wygłosić w Berlinie laudację na cześć byłego kanclerza Niemiec Gerharda Schroedera, w związku z wręczeniem mu "Nagrody Kwadrygi". Zrezygnował, nie uzasadniając zmiany decyzji.

- Prezydent Kwaśniewski odwołał dziś oficjalnie swój udział - poinformowała rzeczniczka komitetu organizacyjnego "Nagrody Kwadrygi" Julia Fuhr. Dodała, że Kwaśniewskiego najprawdopodobniej zastąpi szef niemieckiej SPD Kurt Beck.

Według bliskiego współpracownika Aleksandra Kwaśniewskiego, Waldemara Dubaniowskiego, powodem rezygnacji byłego prezydenta jest kampania wyborcza koalicji Lewicy i Demokratów (SLD, SdPl, PD, UP). Kwaśniewski ma w czasie kampanii wyborczej koalicji LiD odwiedzić wszystkie województwa i uczestniczyć tam w spotkaniach z wyborcami.

- Były prezydent ograniczył wszystkie swoje zagraniczne aktywności z powodu kampanii wyborczej - powiedział Dubaniowski. Przypomniał też, że wcześniej Kwaśniewski skrócił cykl wykładów w USA.

"Nagroda Kwadrygi" przyznawana jest od 2003 roku politykom i instytucjom, które mogą "służyć za przykład" i "wyznaczają kierunek na przyszłość". Wręczenie nagród odbywa się tradycyjnie 3 października - w Dniu Niemieckiej Jedności.

Schroedera, szefa niemieckiego rządu w latach 1998-2005, wyróżniono w dowód uznania za "odwagę w przekraczaniu granic". Zdaniem jurorów, socjaldemokrata "otworzył drzwi do XXI wieku w polityce wewnętrznej i zagranicznej Republiki Federalnej". Były kanclerz, stojący obecnie na czele rady nadzorczej niemiecko-rosyjskiej spółki Nord Stream, budującej krytykowany przez Polskę Gazociąg Północny, wypowiadał się ostatnio bardzo krytycznie o Polsce, obarczając władze w Warszawie winą za pogorszenie się stosunków UE z Rosją.

Wybór Kwaśniewskiego, który też "poważył się na zmiany", by wygłosił laudację, miał być sygnałem niemiecko-polskiej przyjaźni "w trudnych czasach" - czytamy w rozesłanym pod koniec sierpnia do mediów uzasadnieniu.

Oprócz Schroedera, laureatami tegorocznej edycji "Nagrody Kwadrygi" są: redakcja tygodnika "Der Spiegel", królowa Szwecji Sylwia oraz dwie matki - Phyllis Rodriguez i Aicha El-Wafi. Syn pierwszej był wśród ofiar zamachu terrorystycznego na World Trade Center w Nowym Jorku 11 września 2001 roku, a syn drugiej uczestniczył w przygotowywaniu zamachów w USA. Obie kobiety pojednały się, razem odbiorą też w stolicy Niemiec nagrodę.

Nazwa nagrody - Kwadryga - nawiązuje do przedstawiającej zaprzężony w cztery konie rydwan rzeźby znajdującej się na Bramie Brandenburskiej - symbolu podziału, a po 1989 roku zjednoczenia Niemiec i Europy.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24