Molestowanie w przyklasztornej szkole

Aktualizacja:
 
Skandal z udziałem duchownychwikipedia.org

Kolejne podejrzenia o molestowanie seksualne i nadużycie siły fizycznej wobec uczniów przez zakonników. Tym razem chodzi o klasztor benedyktyński z Ettal w Bawarii. Niemiecka prokuratura wkroczyła do klasztoru i przeszukała - do tej pory nieudostępniane - archiwa.

Akcja śledczych nie ma precedensu w powojennej historii Kościoła katolickiego w Niemczech. Zabezpieczono dokumenty mające związek z zarzutami przeciwko zakonnikom, podejrzanym o molestowanie wychowanków przyklasztornej szkoły.

Akta dotyczące dwóch przypadków molestowania przekazało prokuraturze samo opactwo. Powołany przez klasztor pełnomocnik ma przedstawić zaś raport z wewnętrznego dochodzenia.

Dymisja mnichów

Zarzuty skierowane są przeciwko czterem zakonnikom, z których jeden już nie żyje - poinformowała diecezja drezdeńsko-miśnieńska. Wszyscy trzej żyjący mnisi, przebywają dziś w klasztorze benedyktyńskim w Wechselburgu, zostali zawieszeni. Do dymisji podali się też opat klasztoru oraz kierownik szkoły.

Część zarzutów jeszcze się nie przedawniła. Dotychczas zgłosiło się co najmniej 20 byłych uczniów, którzy twierdzą, że padli ofiarą nadużycia seksualnego oraz przemocy fizycznej ze strony księży.

Kolejne ofiary

Przypadki molestowania w klasztorze benedyktyńskim w Bawarii to kolejny z serii skandali w Kościele katolickim w Niemczech. Pod koniec stycznia rektor jezuickiego gimnazjum im. Piotra Kanizego w Berlinie przyznał, że w latach 70. i 80. w szkole dochodziło do molestowania uczniów.

O podobnych przypadkach poinformowało też kilka innych szkół katolickich. Dotychczas zgłosiło się ponad sto ofiar molestowania.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: wikipedia.org