W Mariupolu "rozpoczęła się epidemia"

Źródło:
PAP
Wojna w Ukrainie. Rodzina uciekła z Mariupola. Każdego dnia walczyli, żeby ich dzieci przeżyły
Wojna w Ukrainie. Rodzina uciekła z Mariupola. Każdego dnia walczyli, żeby ich dzieci przeżyłyTVN24
wideo 2/5
Wojna w Ukrainie. Rodzina uciekła z Mariupola. Każdego dnia walczyli, żeby ich dzieci przeżyłyTVN24

Można mówić o początku epidemii w Mariupolu - oświadczył w niedzielę doradca mera Petro Andriuszczenko. W okupowanym przez Rosjan mieście nad Morzem Azowskim na ulicach gniją odpadki, a skażenie mogą wywołać prowizoryczne groby.

Doradca mera powiedział, powołując się na własne źródła w Mariupolu, że miasto "faktycznie jest zamykane na kwarantannę". - Teraz jest to łagodniejsza wersja kwarantanny, bardziej biurokratyczna, ale myślę, że oni rozumieją, że zaczęła się epidemia - dodał. Andriuszczenko, którego wypowiedź przekazał portal Suspilne. uważa, że może chodzić o cholerę lub dyzenterię (czerwonkę bakteryjną).

Mariupol. Zanieczyszczenie wody

Opisując sytuację sanitarną, Andriuszczenko mówił o zanieczyszczeniu morza i źródeł wody. - Zdajemy sobie sprawę, że płytkie mogiły mają pewien wpływ, gnicie odpadków na ulicach - to wszystko trafia do wody, morza, źródeł wody pitnej. Ryzyko epidemii już jest nie tylko groźbą, jest już na takim poziomie, że w zasadzie odnotowujemy pojedyncze przypadki - na tyle, na ile możemy je rejestrować - mówił. Ocenił, że "pozwala to mówić, że w zasadzie rozpoczęła się epidemia". Według doradcy mera w Mariupolu rośnie umieralność. Andriuszczenko ostrzegł, że w obecnych warunkach, gdy w Mariupolu nie działa system opieki medycznej ani laboratoria, nie ma szczepionek ani leków, nawet dyzenteria może spowodować wiele ofiar śmiertelnych.

Ukraina - Mariupol. Miasto zagrożone epidemią

O zagrożeniu epidemią w Mariupolu Andriuszczenko mówił też pod koniec kwietnia, wskazując na brak dostępu do kanalizacji, wody pitnej i pożywienia. Wojska rosyjskie blokowały miasto od 1 marca. W Mariupolu masowo chowano zabitych. Wody i żywności nadal brakuje. Rosjanie częściowo uruchomili wodociągi. Jednak w połowie maja szefowa WHO na Ukrainie Dorit Nitzan ostrzegała, że wiele rur jest uszkodzonych, przez co mieszają się ścieki i woda pitna.

Autorka/Autor:mp\mtom

Źródło: PAP