Malala wróciła do Pakistanu. Pierwszy raz od ataku


Malala Yousafzai, aktywistka działająca na rzecz prawa kobiet do edukacji i najmłodsza laureatka Pokojowej Nagrody Nobla, przybyła w czwartek do Pakistanu po sześciu latach nieobecności. Wyjechała z tego kraju w 2012 roku, gdy została postrzelona przez talibów w drodze powrotnej ze szkoły w dolinie Swat.

Na zdjęciach, które pokazała stacja Geo TV widać, jak Malala opuszcza halę przylotów i pod opieką ochroniarzy wsiada do samochodu. Według lokalnych mediów spędzi w Pakistanie cztery dni. Nie jest jasne, czy odwiedzi rodzinne strony.

Pragnący zachować anonimowość urzędnik w rozmowie z AFP podkreślił, że szczegóły wizyty trzymane są w tajemnicy w trosce o bezpieczeństwo.

Talibowie oskarżają Malalę o propagowanie zachodniego stylu życia i "nieprzyzwoite" zachowanie, grożąc śmiercią jej samej i jej bliskim.

Domagała się edukacji dla kobiet, została zaatakowana

Malala wyjechała z Pakistanu w 2012 roku, gdy została postrzelona przez talibów w drodze powrotnej ze szkoły w dolinie Swat, na pograniczu afgańsko-pakistańskim.

Od 2009 roku prowadziła pod pseudonimem Gul Makai blog, w którym pisała między innymi o tym, jak talibowie zmuszają do zamykania szkół prywatnych po wprowadzeniu zakazu edukacji dziewcząt. Wraz z nią w ataku ucierpiały jeszcze dwie uczennice: Kainat Riaz i Shazia Ramzan.

Malala, którą zaatakowano, ponieważ otwarcie broniła prawa kobiet do edukacji, przeżyła rozległe postrzały w głowę i szyję. Po intensywnym leczeniu i rehabilitacji w Anglii zdecydowała się na pozostanie w Zjednoczonym Królestwie. Za niezłomną postawę Pakistankę nagrodził między innymi Uniwersytet Harvarda, a Parlament Europejski przyznał jej w 2013 roku Nagrodę Sacharowa za zasługi w walce o prawa człowieka. Rok później Malala jako najmłodsza osoba w historii otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla. 29 października 2016 roku 21-letnia obecnie Malala została odznaczona polskim Orderem Uśmiechu przyznawanym przez dzieci. W 2017 roku rozpoczęła studia na uniwersytecie w Oksfordzie.

Autor: kg / Źródło: PAP, BBC