Luksusy Putina. "Na tym jachcie nie ma kajut, to apartamenty"

Majątek Putina. Luksusowy jacht robi furorę we Włoszech
Majątek Putina. Luksusowy jacht robi furorę we Włoszech
tvn24
Jacht, który zdaniem mediów należy do Władimira Putina robi furorę we Włoszechtvn24

Ma cztery pokłady, niesamowitą moc, najnowocześniejszą aparaturę i 65 metrów długości. Stoi w prywatnym porcie w Toskanii. Według mediów ten oszałamiający jacht należy do Władimira Putina. Dlaczego akurat ta, jedna z czterech jednostek należących do prezydenta Rosji, wzbudza największe zainteresowanie?

Bo jest jednym z najbardziej ekskluzywnych. - To jest jacht, który oceniam na około 200 mln dolarów - mówi kpt. Janusz Zbierajewski.

Luksus prezydenta

Jacht ma cztery pokłady. Ściany z drewna - kasztanowca i orzecha. Meble z hebanu, a podłogi z dębu. Do jego budowy wykorzystano też marmur i granit. Na pokładzie może przebywać do 12 pasażerów. Drugie tyle to załoga. Nie tylko marynarze, ale i piloci śmigłowców.

Armator z włoskiego Livorno nie ujawnia nazwiska właściciela, ani zdjęć tego konkretnego modelu. Włoscy dziennikarze twierdzą jednak, że jacht należy do prezydenta Rosji i opisują wyposażenie oraz uzbrojenie jachtu. - Na pokładzie jakaś broń jest i załoga jest przeszkolona w jej używaniu - ocenia Jacek Plisak, dziennikarz magazynu "Jachting motorowy".

Osobisty majątek Putina

Rosyjscy dziennikarze rozpisują się o bogactwie Putina. Porównują go do cara. Wymieniają, że podobno jest właścicielem 20 pałaców, willi i rezydencji, a także ponad 40 samolotów i 15 śmigłowców.

- Z ostatnio ujawnionych danych amerykańskich wynika, że osobisty majątek Putina, jego aktywa w bankach zagranicznych, wynosi około 40 mld dolarów - mówi dr Wiktor Ross, Studium Europy Wschodniej UW.

Natomiast Kreml wielokrotnie pytany o wartość luksusów prezydenta odpowiada, że wymienione przedmioty są własnością państwa, a prezydent korzysta z nich legalnie.

Autor: jl/i/zp / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24/ Benetti