Łukaszenka: system obrony Białorusi ochroni jej suwerenność


Stworzony na Białorusi system obrony jest w stanie ochronić suwerenność oraz integralność terytorialną państwa – oświadczył w czwartek białoruski prezydent Alaksandr Łukaszenka odbierając paradę z okazji Dnia Niepodległości.

- Najważniejszym kierunkiem działalności kierownictwa kraju we współczesnych warunkach jest umocnienie i rozwijanie sił zbrojnych i całej militarnej organizacji państwa. Stworzony na Białorusi system obrony jest w stanie w niezawodny sposób ochronić ustrój konstytucyjny, suwerenność, integralność terytorialną państwa i pokój – oświadczył prezydent. Łukaszenka zaznaczył, że Białoruś jest "krajem kochającym pokój i otwartym" i, dlatego prowadzi wielokierunkową politykę zagraniczną, przewidująca współpracę zarówno z krajami dawnego ZSRR, jak i Zachodu oraz Wschodu. Przy tym – podkreślił – "priorytetem jest rozwijanie stosunków z naszym partnerem strategicznym, Federacją Rosyjską. To symboliczne, że dziś w paradnym mundurze ramię w ramię stoją żołnierze dwóch bratnich narodów”.

"Nowe zagrożenia, rewizja i zmiana powojennych granic"

Łukaszenka wyraził przekonanie, że powojenny system bezpieczeństwa międzynarodowego zaczyna być coraz mniej skuteczny, sytuacja międzynarodowa znów się zaostrza, a u granic Białorusi następuje koncentracja potencjału militarnego. - Pojawiają się nowe zagrożenia. Jest dokonywana rewizja i zmiana powojennych granic. Występuje tendencja do globalnej niestabilności – ocenił prezydent Białorusi. Następnie podkreślił: - Bezceremonialną ingerencję w wewnętrzne sprawy suwerennych państw, próby wzniecenia w nich waśni narodowej i zdestabilizowania sytuacji widzimy nie tylko na Bliskim Wschodzie, ale niestety także na przykładzie naszej bratniej Ukrainy. Rozłam w społeczeństwie, wojna domowa i chaos w kraju, liczne ofiary, degradacja gospodarki, to bynajmniej nie pełny wachlarz problemów, z jakimi borykają się nasi najbliżsi sąsiedzi.

Według Łukaszenki tragiczne wydarzenia na Ukrainie potwierdzają, że cała Europa i świat znajdują się na przełomie epok historycznych i każde państwo powinno być gotowe dać odpowiedź na dowolne wyzwanie.

Parada w Dniu Niepodległości

W paradzie z okazji Dnia Niepodległości w Mińsku wzięło udział ponad 3,7 tys. żołnierzy, w tym z rosyjskich wojsk desantowych. Zaprezentowano też około 240 sztuk sprzętu bojowego, w tym rosyjskiego, np. pociski balistyczne na platformie samochodowej Iskander oraz wielozadaniowe pojazdy opancerzone Tigr. Radio Swaboda podkreśla, że po raz pierwszy w historii niepodległej Białorusi w paradzie wzięły udział wojska pod flagą Federacji Rosyjskiej. Przeciwko udziałowi rosyjskich żołnierzy w paradzie występowała białoruska opozycja. Białoruś początkowo obchodziła Dzień Niepodległości 27 lipca - w rocznicę ogłoszenia deklaracji suwerenności w 1991 roku. W 1996 roku święto przeniesiono jednak na 3 lipca z inicjatywy Łukaszenki, zatwierdzając tę decyzję w referendum. 3 lipca jest uznawany oficjalnie za datę wyzwolenia Mińska spod okupacji hitlerowskiej w 1944 roku.

Autor: db//kdj/kwoj / Źródło: PAP