Łotewska armia zaczęła kopać rowy przeciwczołgowe wzdłuż granicy z Rosją

Źródło:
PAP
Łotwa zamknęła jedno z dwóch działających przejść drogowych na granicy z Białorusią
Łotwa zamknęła jedno z dwóch działających przejść drogowych na granicy z BiałorusiąReuters Archive
wideo 2/4
Łotwa zamknęła jedno z dwóch działających przejść drogowych na granicy z BiałorusiąReuters Archive

Łotewska armia rozpoczęła kopanie rowów przeciwczołgowych wzdłuż granicy z Rosją. Pierwszy odcinek ma być ukończony w ciągu czterech miesięcy. Docelowo wzdłuż granicy Łotwy z Rosją i Białorusią ma powstać łańcuch umocnień, w którego skład wejdą sztuczne i naturalne przeszkody - bagna, lasy i rzeki.

Łotewski nadawca publiczny LSM poinformował, że łotewska armia rozpoczęła kopanie rowów przeciwczołgowych w ramach pierwszej linii obrony wzdłuż granicy z Rosją. Pierwsza linia budowana jest w pobliżu przejścia granicznego Terehova w gminie Ludza, w odległości około kilometra od rosyjskiej granicy. Pierwszy dwudziestokilometrowy odcinek ma zostać ukończony w ciągu czterech miesięcy. Długość granicy łotewsko-rosyjskiej przekracza 283 km.

Jak przekazał LSM, wzdłuż granicy Łotwy z Rosją i Białorusią ma powstać łańcuch umocnień, w którego skład wchodzić będą zróżnicowane przeszkody.

Łotewska armia rozpoczęła kopanie rowów przeciwczołgowychvirsseržants Aleksejs Oņegins, NBS, Latvijas Armija

Sztuczne i naturalne przeszkody

Według pułkownika Kasparsa Lazdinsa z armii łotewskiej, projekt obejmuje zarówno sztuczne jak i naturalne przeszkody - bagna, lasy i rzeki. Rowy przeciwczołgowe zostaną następnie wzmocnione poprzez konstrukcję tzw. smoczych zębów. W przypadku działań wojennych przeszkody mogą zostać uzupełnione o pola minowe - powiedział oficer.

Estonia, Łotwa i Litwa uzgodniły w końcu stycznia budowę bałtyckiej linii obronnej, która ma wzmocnić granice z Białorusią i Rosją. W marcu, jak przypomniał LSM, łotewski rząd zatwierdził plan unieruchamiania wroga na granicy. Koszt jego wdrożenia ma w ciągu pięciu lat wynieść 303 mln euro.

Czytaj też: Litwa, Łotwa i Estonia szykują "bałtycką linię obrony" na granicy z Rosją i Białorusią 

Autorka/Autor:ek/tr

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: virsseržants Aleksejs Oņegins, NBS, Latvijas Armija