Samochód wjechał w bramę przy Downing Street. Przechodnie rzucili się do ucieczki

Autor:
pb//mm
Źródło:
BBC, PAP
Londyn. Samochód wjechał w bramę przy Downing Street
Londyn. Samochód wjechał w bramę przy Downing StreetReuters
wideo 2/4
ReutersLondyn. Samochód wjechał w bramę przy Downing Street

Mężczyzna wjechał samochodem osobowym w bramę przy Downing Street w Londynie, miejscu, gdzie znajduje się siedziba brytyjskiego premiera. Sprawca został zatrzymany, według policji zdarzenie najprawdopodobniej nie było aktem terrorystycznym.

Do zdarzenia doszło w Londynie w czwartek o godz. 16:20, a jego przebieg został zarejestrowany na kamerach. Nieduży, srebrny samochód osobowy marki Kia, jadąc z niewielką prędkością, bezpiecznie przejechał w poprzek jezdni prosto w kierunku bramy przed wjazdem do siedziby brytyjskiego premiera. Kilka metrów przed bramą widać, jak pojazd jeszcze dodatkowo zwalnia, po czym zatrzymuje się na samej bramie. Na nagraniach widać, jak znajdujący się najbliżej przechodnie na widok zdarzenia zaczynają rozbiegać się i uciekać.

Samochód wjechał w bramę Downing Street

Jeden ze świadków, cytowany przez BBC, twierdzi, że tuż po tym, jak samochód uderzył w barierki, na miejsce przybyła policja. Świadek widział, jak funkcjonariusze wyciągają broń w kierunku mężczyzny, a następnie go zatrzymują. Służby przeszukały także pojazd i skonfiskowały telefon komórkowy kierowcy.

W następstwie incydentu znajdująca się obok Downing Street ulica Whitehall, przy której znajduje się wiele budynków rządowych, została częściowo ewakuowana. Według BBC ruch został niedługo później przywrócony, a kordon policyjny usunięty. W zdarzeniu nikt nie został ranny. Wiadomo, że w jego momencie na Downing Street przebywał premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak.

Mężczyzna wjechał samochodem w bramę na Downing StreetPAP/EPA - Tolga Akmen

Policja: to nie był akt terroru

Jak przekazała londyńska policja, incydent nie jest obecnie traktowany jako akt terroru, a śledztwo w sprawie prowadzi zwykła policja. Na tę chwilę nie wiadomo, jakie były motywy kierowcy ani czy jego działanie było zamierzone. Kierowca samochodu po zatrzymaniu usłyszał zarzuty uszkodzenia mienia i niebezpiecznej jazdy.

Także brytyjskie media zauważają, że zdarzenie nie wyglądało jak akt terrorystyczny. Samochód, który wjechał w bramę, jechał powoli, a przed samym uderzeniem jeszcze zwolnił. Poza tym pojazd tuż wcześniej wyjechał z parkingu przy budynku brytyjskiego ministerstwa obrony, który nie jest dostępny dla wszystkich.

ZOBACZ TEŻ: "Negatywna niespodzianka" w Wielkiej Brytanii. Najwyższy odczyt od ponad 30 lat

Furgonetka uderza w bariery obok Białego Domu

Do podobnego zdarzenia doszło w poniedziałek w USA, kiedy kierowca furgonetki wjechał w bariery ochronne obok Białego Domu. W tym przypadku, według wstępnych ustaleń, działanie kierowcy było celowe, postawiono mu już zarzuty, m.in. grożenia śmiercią amerykańskiemu prezydentowi.

Autor:pb//mm

Źródło: BBC, PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA - Tolga Akmen

Pozostałe wiadomości