Kosowo daje Rosji "amunicję"

Aktualizacja:
Mieszkańcy Kosowa świetują legalną niepodległość
Mieszkańcy Kosowa świetują legalną niepodległość
TVN24
Mieszkańcy Kosowa świetują legalną niepodległośćTVN24

Uznanie niepodległości Kosowa może być strategiczne dla Rosji. Jest też kontrowersyjnym wzorem do naśladowania przez inne mniejszości etniczne. Takie opinie przeważają wśród ekspertów po czwartkowym ogłoszeniu decyzji Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze.

Decyzja Trybunału nie zdziwiła specjalistów od stosunków międzynarodowych.

Amunicja dla Rosji

- Ta decyzja jest naturalną konsekwencją tego, co się do tej pory stało - twierdzi Jan Piekło z Fundacji Współpracy Polsko - Ukraińskiej. Jego zdaniem, uznanie niepodległości Kosowa może mieć "skutki strategiczne, jeśli chodzi o zachowanie Rosji".

- Rosji nie udało się do tej pory uzyskać międzynarodowego uznania dla niepodległości Południowej Osetii i Abhazji, ale wciąż się stara. Niepodległość Kosowa daje Rosji "amunicję" - ostrzega Piekło.

Kontrowersyjna decyzja

Eksperci zgadzają się co do tego, że decyzja Trybunału jest kontrowersyjna - dla prawników i dla polityków.

Roman Kuźniar z Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego przypomina o sposobie, w jaki doszło do oderwania się Kosowa od Federalnej Republiki Jugosławii. - Dokonało się to w wyniku zewnętrznej interwencji zbrojnej (...). Teraz wszyscy mogą się powoływać na ten wyrok - i Ślązacy, i Szkoci, i Walijczycy - podkreśla Kuźniar i przestrzega przez możliwością wzrostu tendencji separatystycznych na świecie.

Kosowo jako niepodległe państwo zostało uznane przez 69 krajów, w tym USA i 22 z 27 krajów Unii Europejskiej. Niepodległego Kosowa nie uznaje Serbia.

Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24