TVN24 | Świat

Rosja przerzuca wojsko na Białoruś. Systemy S-400 już dotarły

TVN24 | Świat

Autor:
ft/kg
Źródło:
PAP

Na Białoruś, gdzie w nadchodzących dniach mają się odbyć rosyjsko-białoruskie manewry wojskowe, Moskwa dostarczyła systemy rakietowe S-400 Triumf - podał w czwartek Kreml. Zdaniem sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga w ostatnich dniach Rosja wysłała na Białoruś 30 tysięcy żołnierzy i nowoczesne uzbrojenie. To największy przerzut wojsk do tego kraju od czasu zakończenia zimnej wojny - oświadczył szef Sojuszu. 

Wśród przerzucanych żołnierzy i sprzętu były siły specnazu, myśliwce Su-35, rakiety Iskander zdolne do przenoszenia zarówno pocisków konwencjonalnych, jak i nuklearnych oraz systemy obrony przeciwlotniczej S-400 – powiedział szef NATO Jens Soltenberg dziennikarzom w Brukseli. Jak dodał, to największy przerzut rosyjskich wojsk na Białoruś od czasów zimnej wojny. 

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Rosyjskie ministerstwo obrony podało tymczasem, że system rakietowy S-400 Triumf ze Wschodniego Okręgu Wojskowego Rosji, który został już dostarczony na Białoruś, ma zostać rozmieszczony "na poligonie w obwodzie brzeskim", przy granicy z Polską, a następnie objąć dyżur bojowy w systemie obrony przeciwlotniczej Białorusi i Rosji. Wcześniej resort obrony w Moskwie zapowiadał, że w związku ze sprawdzianem sił reagowania na Białoruś trafią dwa dywizjony rosyjskich rakiet S-400 Triumf.

Rosyjskie systemy S-400 dotarły na Białoruśmil.ru

Rosyjskie wojsko na Białorusi

Na Białorusi trwa nieplanowana inspekcja sił reagowania Państwa Związkowego Białorusi i Rosji. Pierwszy jej etap to przerzut i organizacja wojsk oraz ochrona obiektów wojskowych na terytorium Białorusi i działania sił obrony przeciwlotniczej.

W związku z tym na Białoruś od dwóch tygodni przerzucane są rosyjskie wojska i uzbrojenie. Oprócz kilkudziesięciu pociągów z różnego rodzaju uzbrojeniem dotarło tam już 12 myśliwców Su-35S, a także systemy artyleryjsko-rakietowe Pancyr-S oraz – jak wynika z nieoficjalnych danych - systemy artylerii rakietowej Uragan. Drugi etap będą stanowić manewry wojskowe Związkowa Stanowczość-2022. Manewry odbędą się na poligonach: Obóz-Lesnowski, Osipowicki, Brzeski, Gożski i Domanowski, jak również w wyznaczonych terenach poza poligonami w obwodach grodzieńskim, brzeskim, witebskim i homelskim. Wykorzystane zostaną również lotniska w Baranowiczach, Łunińcu, Lidzie i Maczuliszczach.

Wojska rosyjskiemil.ru

ROSJA - UKRAINA. SYTUACJA NA GRANICY I PRZYCZYNY KONFLIKTU

Mińsk uzasadnił przeprowadzenie manewrów "sytuacją wokół granic Białorusi, wzrostem napięcia w Europie i zaostrzeniem się sytuacji polityczno-wojskowej na świecie".

Eksperci ostrzegają

Eksperci łączą niezapowiedzianą "inspekcję" sił Państwa Związkowego oraz manewry na południu graniczącej z Ukrainą Białorusi z działaniami Moskwy wobec Kijowa – w celu wywarcia jeszcze większej presji na władze Ukrainy, a w najgorszym scenariuszu, nawet możliwego ataku z terytorium Białorusi. Z kolei na Białorusi obecność dużej liczby rosyjskich wojsk budzi obawy, że mogą one pozostać tam "na dłużej".

Rosyjskie wojsko na granicy z Ukrainątvn24.pl

Autor:ft/kg

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości