Prezydent Kazachstanu rozwiązał parlament i ogłosił przyspieszone wybory

Źródło:
PAP

Prezydent Kazachstanu Kasym-Żomart Tokajew, zgodnie z zapowiedziami, rozwiązał parlament i ogłosił przyspieszone wybory. Odbędą się w marcu - poinformowała Agencja Reutera.

Prezydent Kazachstanu rozwiązał parlament i ogłosił przyspieszone wybory. Odbędą się w marcu, poinformowała w czwartek Agencja Reutera. Kasym-Żomart Tokajew zapowiadał wcześniejsze wybory już jesienią ubiegłego roku - przypomniała agencja. Od czasu przejęcia władzy prezydent Kazachstanu wprowadził szereg reform konstytucyjnych. Próg rejestracji partii politycznych został obniżony z 20 do 5 tysięcy członków, a minimalna wielkość ich biur regionalnych została ustalona na 200 osób. Obniżono też próg wyborczy z 7 do 5 procent.

Kasym Tokajew w czasie szczytu państw ODKB kremlin.ru

Wprowadzono również innowację w samym procesie głosowania. Na kartach wyborczych pojawiła się dodatkowa opcja głosowania przeciwko wszystkim kandydatom.

Choć wymogi dotyczące rejestracji partii zostały złagodzone pod rządami Tokajewa, a w efekcie po raz pierwszy zarejestrowano kilka nowych partii politycznych, władza ustawodawcza prawdopodobnie pozostanie silnie prorządowa - oceniają media.

Autorka/Autor:asty / prpb

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: kremlin.ru