Cztery kolizje okrętów w osiem miesięcy. Dowódca 7. Floty zdymisjonowany

[object Object]
Dymisję wiceadmirała Aucoina miała przyspieszyć poniedziałkowa kolizja niszczyciela z tankowcemUS Navy
wideo 2/3

Dowódca stacjonującej na Pacyfiku 7. Floty USA wiceadmirał Joseph Aucoin został w środę zdymisjonowany przez dowódcę Floty Pacyfiku USA admirała Scotta Swifta. Jego odwołanie związane jest z serią wypadków amerykańskich krętów na Oceanie Spokojnym.

W oświadczeniu amerykańskiej marynarki wojennej napisano, że powodem dymisji Aucoina była "utrata zaufania do jego zdolności dowodzenia". Obowiązki odwołanego ze stanowiska wiceadmirała Aucoina przejął kontradmirał Phillip Sawyer.

Cztery zderzenia w tym roku

Jak twierdzi agencja AP, dymisja spowodowana jest czterema wypadkami amerykańskich okrętów na Pacyfiku od stycznia. W dwóch z nich zginęli i zaginęli marynarze.

- Każdy z incydentów jest oddzielnym przypadkiem, ale nie mogą być rozpatrywane osobno - oświadczył we wtorek admirał Swift.

Dowódca Floty Pacyfiku USA zapewnił, że amerykańska marynarka wojenna przeprowadzi kontrolę swoich okrętów na Oceanie Spokojnym, koncentrując się między innymi na nawigacji, systemach maszynowych oraz eksperckiej ocenie każdej jednostki.

7. Flota, która wchodzi w skład sił morskich USA na Pacyfiku, jest jedną z najsilniejszych. Jej główna baza znajduje się w japońskim porcie Yokosuka.

Kolizje powodem dymisji?

Dymisję wiceadmirała Aucoina miała przyspieszyć kolizja, do której doszło w poniedziałek, gdy niszczyciel rakietowy USS John S. McCain zderzył się z liberyjskim tankowcem Alnic MC na wodach na wschód od Singapuru. W wypadku 10 marynarzy zaginęło, a pięciu odniosło rany. We wtorek admirał Swift poinformował, że nurkowie znaleźli ludzkie szczątki w kadłubie amerykańskiego niszczyciela.

Był to już drugi taki incydent z udziałem okrętu wojennego USA w ciągu nieco ponad dwóch miesięcy. 17 czerwca amerykański niszczyciel rakietowy USS Fitzgerald został uderzony w prawą burtę przez kontenerowiec bandery filipińskiej ASX Crystal na południowy zachód od portu Yokosuka, co spowodowało śmierć siedmiu amerykańskich marynarzy.

Autor: pk/adso / Źródło: PAP