ISW: Rosjanie odnoszą sukcesy w rejonie Awdijiwki 

Źródło:
tvn24.pl, Espreso

Siły rosyjskie kontynuowały minionej doby działania ofensywne w rejonie Awdijiwki w obwodzie donieckim i odniosły potwierdzone sukcesy - ocenił w swoim raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW). Eksperci w Kijowie twierdzą, że pogorszenie warunków pogodowych na tym kierunku znacznie komplikuje natarcie piechoty wroga.

Dane geolokalizacyjne opublikowane 10 listopada pokazują, że rosyjskie wojska niedawno zbliżyły się do wschodniego krańca wsi Stepowe, położonej trzy kilometry na północ od Awdijiwki (leżącej nieopodal okupowanego przez Rosjan Doniecka) - podał w poniedziałkowej analizie Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

Amerykański think tank cytuje wpisy rosyjskich blogerów wojskowych, którzy relacjonowali, że w pobliżu zakładu koksowniczego w Awdijiwce trwają walki.

Walki w strefie przemysłowej

Według rosyjskich źródeł, ukraińskie wojska zostały wyparte z kilku pozycji w strefie przemysłowej na południu Awdijiwki. Analitycy Instytutu Studiów nad Wojną zaznaczyli przy tym, że "widzieli żadnych dowodów na poparcie tego twierdzenia".

Według wcześniejszych prognoz ISW, zakład koksowniczy w Awdijiwce, należący do ukraińskiego oligarchy Rinata Achmetowa, ma być celem działań ofensywnych Rosjan.

Warunki pogodowe

Znany ukraiński analityk do spraw wojskowości Serhij Zgurec powiedział we wtorek telewizji Espreso, że pogorszenie warunków pogodowych na kierunku awdijiwskim znacznie komplikuje natarcie piechoty wroga.

- Rosjanie w dalszym ciągu próbują nacierać na Awdijiwkę od północy i południa. Są doniesienia, że wróg w dalszym ciągu posuwa się w kierunku wsi Stepowe i odnosi pewne sukcesy. Ale są także meldunki naszego wojska o skutecznym odparciu ataków wroga – powiedział Zgurec.

Analityk dodał, że wróg używa mniejszej liczby opancerzonych pojazdów do przeprowadzenia szturmów. - Droga ze wsi Krasnohoriwka do Stepowego jest kontrolowana przez ukraińską artylerię. Logistyka w tym miejscu jest bardzo skomplikowana dla tych rosyjskich pododdziałów, które dotarły na obrzeża wioski Stepowe, otrzymały cios i teraz zawracają. Warunki pogodowe znacznie się pogorszyły, co utrudnia natarcie wojsk rosyjskich - dodał analityk.

"Brama" do Doniecka

Rosyjskie ataki w regionie Awdijiwki nasiliły się na początku października. Znany ukraiński ekspert wojskowy i redaktor portalu censor.net Jurij Butusow wyjaśniał, że "Awdijiwka ma strategiczne znaczenie dla Rosji, ponieważ jest bramą do Doniecka – głównego węzła komunikacyjnego na terytoriach okupowanych".

Autorka/Autor:tas/kg

Źródło: tvn24.pl, Espreso

Źródło zdjęcia głównego: Siergiej Aksionow/Telegram

Tagi:
Raporty: