Naukowcy z Francji i USA rozwiewają nasze wątpliwości, dotyczące pokojowego przejęcia władzy na Ziemi przez Homo sapiens. Nasz główny konkurent, Neandertalczyk, według najnowszych badań nie zniknął z powierzchni ziemi przez zmiany klimatu, a przez porażkę w starciu z naszymi przodkami.
Stanisław Lem w jednym ze swoich opowiadań w "Dziennikach Gwiazdowych" opisuje sen Ijona Tichego, głównego bohatera cyklu, w którym ten zostaje przedstawicielem Ziemi w gwiezdnym odpowiedniku ONZ.
Gdy staje przerażony przed trybunałem galaretowatych istot, te wyrzucają mu historię gatunku Homo sapiens, w której ten... pożarł swojego spokojnego i pokojowo nastawionego kuzyna, Neandertalczyka.
Interdyscyplinarne badania
Gdyby nie konsekwentne tępienie innych gatunków, dziś być może to nie my (Homo sapiens) a Neandertalczycy władali by Błękitną Planetą.
Do takich wniosków doszedł międzynarodowy zespół archeologów i paleontologów z francuskiego Centre National de la Recherche Scientifique, l'Ecole Pratique d'Hautes Etudes oraz Uniwersytetu w Kansas (USA), kierowany przez doktora Williama E. Banksa. PRZECZYTAJ CAŁOŚĆ BADANIA
Opublikowane w PLoS ONE pod koniec grudnia 2008 roku badania oparte są głównie na analizie klimatu i związanym z tym rozwojem populacji żyjących jednocześnie Neandertalczyków i ludzi z Cro-Magnon (w ten sposób określa się pozostałości szkieletów homo sapiens, odnalezione w schronisku skalnym Abri de Cro-Magnon w Les Eyzies k. Dordogne, we Francji przez Louisa Larteta w roku 1868).
Walka gatunków
Naukowcy do analizy użyli metody datowania izotopem promieniotwórczym węgla oraz komputerowego modelowania. Dzięki stworzonemu algorytmowi, pozwalającemu na analizę relacji między klimatem i lokalizacją, udało się stworzyć mapy występowania gatunków w odległej przeszłości.
Analizy pokazały, że już 40 tysięcy lat temu kromańczycy (czyli wspomniani już ludzie z Cro-Magnon) przejęli władzę. A Neandertalczycy zaczęli znikać.
I choć jeszcze przez wieki po pierwszych spotkaniach międzygatunkowych nasi "sąsiedzi" szukali swojego miejsca na ziemi, wiele wskazuje, że to zawziętość Homo sapiens, a być może i genetyczny, podbój wskazały zwycięzcę - nas.
Źródło: popsci.com
Źródło zdjęcia głównego: East News/20th Century Fox