TVN24 | Świat

Kanadyjski helikopter zaginął na Morzu Śródziemnym. Brał udział w operacji NATO

TVN24 | Świat

Autor:
asty,ft/kg
Źródło:
PAP

Kanadyjski helikopter wojskowy, który brał udział w operacji NATO na Morzu Śródziemnym, zaginął w środę między Grecją a Włochami. Jak podała agencja AFP, powołując się na źródła w greckiej armii, szczątki śmigłowca odnaleziono na Morzu Jońskim.

Śmigłowiec służący w grupie zadaniowej marynarek wojennych NATO uczestniczył w misji na wodach międzynarodowych u wybrzeży Grecji. Kontakt z maszyną utracono podczas ćwiczeń. Trwają poszukiwania członków załogi - poinformowały kanadyjskie siły zbrojne. Lokalne greckie media podały, że na pokładzie helikoptera było sześciu członków załogi, z morza wyłowiono jedno ciało, pięć osób jest poszukiwanych.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Jak podała agencja AFP, powołując się na greckie źródła wojskowe, "szczątki zostały odnalezione we włoskiej strefie kontroli i interwencji" na Morzu Jońskim. - Grecja wysłała śmigłowiec marynarki wojennej do udziału w akcji ratunkowej - powiedziało to źródło agencji.

"Potwierdzam, że miał miejsce incydent z udziałem śmigłowca"

Kanadyjskie siły zbrojne przekazały na Twitterze i Facebooku, że śmigłowiec pokładowy Sikorsky CH-148 Cyklone, rozmieszczony na fregacie HMCS Fredericton, "został utracony podczas ćwiczeń z członkami Sojuszu (Północnoatlantyckiego) w pobliżu Grecji".

Jak podano na stronie internetowej kanadyjskiego ministerstwa obrony, fregata i śmigłowiec były tam rozmieszczone od 20 stycznia 2020 r. w ramach operacji "Reassurance".

Naczelne dowództwo wojskowe NATO w Mons w Belgii potwierdziło w środę wieczorem "zniknięcie śmigłowca", podkreślając, że "trwa akcja poszukiwawcza". "Potwierdzam, że miał miejsce incydent z udziałem śmigłowca (rozmieszczonego na okręcie), który był pod dowództwem NATO" - powiedziała pułkownik Juanita Chang, cytowana w oświadczeniu Sojuszu Północnoatlantyckiego, przesłanym AFP. Nie podała dodatkowych szczegółów.

Według greckiego ministerstwa obrony okręt ten jest częścią Stałego Zespołu Sił Morskich NATO numer 2 (SNMG2).

Misja NATO na greckich wodach

Według greckiego źródła śmigłowiec znajdował się poza strefą kontrolną Grecji, "ok. 50 mil morskich od greckiej wyspy Kefalinia, na obszarze (kontrolnym) Włoch".

We wtorek na greckich wodach miała miejsce operacja monitorująca NATO, w której oprócz kanadyjskiej fregaty uczestniczyły jednostki włoskie, greckie i tureckie - podało źródło w resorcie obrony Grecji. W środę siły NATO opuściły greckie wody, a grecka fregata pozostała na wodach terytorialnych swego kraju.

Kanadyjski śmigłowiec wojskowy rozbił się na Morzu ŚródziemnymDennis Jarvis/Wikimedia CC BY 2.0

Autor:asty,ft/kg

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Dennis Jarvis/Wikimedia CC BY 2.0

Pozostałe wiadomości