Fiasko misji Kwaśniewskiego na Ukrainie. "Porozumienie w Wilnie nie będzie podpisane"


Specjalny wysłannik Parlamentu Europejskiego na Ukrainę Aleksander Kwaśniewski, nie pozostawia złudzeń co do losu umowy stowarzyszeniowej UE z Ukrainą. - Na szczycie w Wilnie nie będzie ono podpisane - powiedział były prezydent. Kilka godzin wcześniej ukraiński parlament odrzucił wszystkie projekty ustaw umożliwiających wyjście Julii Tymoszenko na wolność, a rząd wstrzymał przygotowania do podpisania umowy z Brukselą.

Kwaśniewski komentując wstrzymanie przez rząd Ukrainy procesu przygotowań do podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE ocenił, że decyzja rządu Ukrainy wynika z porozumień zawartych w ostatnich dniach z Rosją.

- To w istocie prośba o przerwę w negocjacjach na czas do uporządkowania spraw ekonomicznych na Ukrainie - dodał Kwaśniewski, który razem z przewodniczącym PE Patem Coksem przebywa na Ukrainie ze Specjalną Misją Parlamentu Europejskiego. - W przyszłym tygodniu złożymy raport Parlamentowi Europejskiemu. Misja się kończy. Szkoda, że się kończy bez takiego finału jak podpisanie umowy - dodał. Jak podkreślił, to "decyzja rządu ukraińskiego, a nie Europy". Umowa stowarzyszeniowa Ukraina-UE wraz z umową o utworzeniu strefy wolnego handlu miała być podpisana na szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie w przyszłym tygodniu. Jednym z warunków stawianych Kijowowi było jednak przyjęcie prawa, które umożliwiłoby złagodzenie kary więzienia dla byłej premier Julii Tymoszenko. Ukraińscy politycy nie zdołali jednak porozumieć się w tej sprawie.

Korespondent TVN24 w Brukseli o reakcji Wspólnoty na decyzję Ukrainy
Korespondent TVN24 w Brukseli o reakcji Wspólnoty na decyzję Ukrainytvn24

Autor: mk//gak / Źródło: PAP, tvn24.pl

Tagi:
Raporty: