Dokument o Templariuszach ujrzy światło dzienne

Aktualizacja:
Watykan odtajnia dokumenty o Templariuszach
ReutersWatykan odtajnia dokumenty o Templariuszach

Watykan ujawnia starodruki chronione od 700 lat w tajnych archiwach. Odtajnione dokumenty będzie można nabyć jako reprint wydany na pergaminowym papierze i oprawiony w skórę.

Watykan zdecydował się upublicznić opis procesu inkwizycyjnego, jaki wytoczył zakonowi papież Klemens V i król Filip IV Piękny. Francuski władca miał wielkie długi u zakonników i postanowił się w prosty sposób od nich uwolnić. Oskarżył Templariuszy o herezję, świętokradztwo, czary i rozpustę. W 1311 r. pod naciskiem Klemensa V sobór w Vienie zdecydował o kasacie zakonu, skutkiem czego majątek Templariuszy we Francji został skonfiskowany, a wielu rycerzy spalono na stosie.

Dokumenty przedstawiające przebieg tego procesu zachowały się do naszych czasów. Po prawie 700 latach, pod koniec października br. reprint starodruku "Procesus Contra Templarios" będzie do nabycia dla kolekcjonerów i badaczy. Jednak nie każdy zainteresowany będzie mógł kupić pięknie wydaną kopię dokumentu. Watykańskie Tajne Archiwum wspólnie z Włoskim Monitorem Kulturalnym zdecydowało, że powstanie jednie 799 wolumenów oprawionych w skórę i zaopatrzonych w woskowe kopie pieczęci.

Jeden egzemplarz będzie kosztował 5,9 tys. euro.

pol

Źródło: Reuters, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Reuters

Pozostałe wiadomości