Szefowa Frontu Narodowego (FN) Marine Le Pen zablokowała kandydaturę swego ojca Jean-Marie Le Pena, założyciela tego skrajnie prawicowego ugrupowania we Francji, w wyborach regionalnych, które odbędą się pod koniec bieżącego roku.
Według AFP jest to pokłosie niedawnego kontrowersyjnego wywiadu udzielonego przez dawnego szefa FN skrajnie prawicowemu tygodnikowi "Rivarol", uważanemu za antysemicki.
Ojciec "popełnia polityczne samobójstwo"?
"Wydaje się, że Jean-Marie Le Pen wpadł w prawdziwą spiralę między strategią spalonej ziemi a samobójstwem politycznym. Ze względu na tę sytuację poinformowałam Jean-Marie Le Pena, że będę przeciwna jego kandydaturze w wyborach regionalnych pod koniec 2015 roku" - napisała szefowa FN, która od kilku lat próbuje zmienić wizerunek swej partii.
Prawie 87-letni Le Pen jest honorowym prezesem Frontu Narodowego i eurodeputowanym. W wywiadzie dla ukazującego się we wtorki tygodnika "Rivarol" bronił pamięci o marszałku Philippie Petainie, przywódcy kolaboranckiego rządu Vichy, a także krytykował strategię polityczną swej córki.
Rozłam polityczny całkowity i definitywny"
Wiceprzewodniczący FN Florian Philippot napisał na Twitterze, że "rozłam polityczny z Jean-Marie Le Penem jest od tej pory całkowity i definitywny", a "decyzje (w sprawie jego kandydowania) zostaną szybko podjęte".
Drugi wiceprzewodniczący FN i partner życiowy Marine Le Pen, Louis Aliot, ocenił w środę, że "różnice polityczne" z Jean-Marie Le Penem "są nie do pogodzenia" po wywiadzie dla "Rivarol", który jest - jak to ujął - "antysemickim szmatławcem".
Napięcie między szefową FN a jej ojcem pogłębiło się w zeszłym tygodniu, gdy ten znów bronił wypowiedzi na temat nazistowskich komór gazowych jako "detalu" w historii. W wywiadzie telewizyjnym Le Pen bronił swej wypowiedzi z roku 1996, gdy powiedział, że "komory gazowe były zaledwie szczegółem w historii drugiej wojny światowej, co jest ewidentne". Za tę wypowiedź polityk został oskarżony o podsycanie nienawiści rasowej i skazany na karę grzywny.
Od czasu przejęcia od ojca przywództwa w FN w roku 2011 Marine Le Pen próbuje sprawić, by jej ugrupowanie uwolniło się od antysemickiego wizerunku i poszerzyło krąg potencjalnych wyborców w sytuacji, gdy jego szefowa szykuje się do wyborów prezydenckich we Francji w roku 2017.
W przeszłości Le Pen senior wielokrotnie publicznie krytykował córkę, która odcinała się od jego rasistowskich i antysemickich wypowiedzi.
Autor: adso\mtom / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: MarineLePen/Facebook