Co się wydarzyło w Ukrainie w ostatnich godzinach

Źródło:
PAP
Wowczańsk. Nagranie z drona
Wowczańsk. Nagranie z dronaPolicja Narodowa Ukrainy/Facebook
wideo 2/2
Wowczańsk. Nagranie z dronaPolicja Narodowa Ukrainy/Facebook

842 dni temu rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę. Na całej Ukrainie ogłoszono w nocy z czwartku na piątek alarm powietrzny w związku z rosyjskimi atakami rakietami i dronami - podała agencja Ukrinform. Oto, co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

> Prezydenci USA i Ukrainy - Joe Biden i Wołodymyr Zełenski - na wspólnej konferencji prasowej ogłosili podpisanie 10-letniego porozumienia dotyczącego bezpieczeństwa.

> Bez dodatkowych systemów obrony przeciwlotniczej nie wystarczy prądu w zimie - powiedział ukraiński minister ds. energii Herman Hałuszczenko agencji Reutera. Dodał, że broń musi dotrzeć do kraju w przyszłych tygodniach, inaczej ukraińska infrastruktura energetyczna nie przetrwa zimy.

> Na całej Ukrainie ogłoszono w nocy z czwartku na piątek alarm powietrzny w związku z rosyjskimi atakami rakietami i dronami - podała agencja Ukrinform. Siły Powietrzne Ukrainy poinformowały o starcie dziewięciu rosyjskich bombowców Tu-22 i Tu-95 z lotnisk w obwodach tambowskim i orłowskim oraz o zagrożeniu atakiem rakietowym oraz dronowym na całej Ukrainie.

Obwód doniecki, Ukraina – 07 kwietnia: Ukraińscy żołnierze brygady Azow są widziani na pozycji artyleryjskiej w kierunku LymanaAA/ABACA/PAP

> Ukraina otrzyma 50 miliardów dolarów z tytułu wykorzystania zysków z zamrożonych w UE i krajach G7 rosyjskich aktywów - donosi Reuters. Osiągnięto porozumienie na szczycie państw G7.

> Zwiększenie sojuszniczych zdolności do odstraszania i obrony oraz wsparcie dla Ukrainy znajdą się wśród tematów spotkania ministrów obrony państw NATO, w którym bierze udział wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz.

> Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza "wszelkie podróże do Rosji". Wskazuje między innymi, że ze względu na ograniczony personel dyplomatyczny możliwość udzielenia bezpośredniej pomocy konsularnej obywatelom polskim jest "bardzo ograniczona".

> Siły zbrojne Hiszpanii nie przekażą Ukrainie systemów rakietowych Patriot mimo nalegań Kijowa - ogłosił w Madrycie hiszpański premier Pedro Sanchez na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem.

Autorka/Autor:asty/adso

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: AA/ABACA/PAP