Xi Jinping wybrany przewodniczącym Chińskiej Republiki Ludowej na trzecią kadencję

Źródło:
PAP, Reuters

Xi Jinping został wybrany na kolejną, trzecią już, kadencję na stanowisku przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej. Państwowa agencja prasowa Xinhua przekazała, że decyzja była jednogłośna.

Chiński parlament jednogłośnie zatwierdził w piątek wybór sekretarza generalnego Komunistycznej Partii Chin (KPCh) Xi Jinpinga na bezprecedensową trzecią kadencję na stanowisku przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej - podała państwowa agencja prasowa Xinhua.

Xi został również na kolejną kadencję przewodniczącym państwowej Centralnej Komisji Wojskowej - podała Xinhua.

Decyzje przyjęto w formalnym głosowaniu 2952 delegatów Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych (OZPL) w Wielkiej Hali Ludowej w Pekinie. Xi został wybrany jednogłośnie - podkreśla Xinhua. Był jedynym kandydatem. Głosowanie trwało przez około godzinę, a elektroniczne zliczanie głosów zakończyło się w około 15 minut - poinformowała Agencja Reutera.

Xi otoczył się zaufanymi stronnikami

Xi, który rządzi partią od 2012 roku, konsekwentnie zacieśnia swoją władzę nad aparatem partyjnym i administracją państwową. Na ubiegłorocznym XX krajowym zjeździe KPCh zerwał z tradycją i sięgnął po trzecią kadencję na stanowisku sekretarza generalnego partii, a w najważniejszych komitetach otoczył się zaufanymi stronnikami.

Ponowny wybór Xi na stanowisko głowy państwa, określane jako w dużej mierze formalne, nie jest zaskoczeniem. Był możliwy, ponieważ w 2018 roku z konstytucji usunięto obowiązujący wcześniej limit dwóch kadencji. To oznacza, że Xi może sprawować ten urząd nawet dożywotnio.

Chiński parlament formalnie zdecydował o reelekcji dotychczasowego wicepremiera Han Zhenga. Nowym przewodniczącym parlamentu został natomiast były szef partyjnej komisji antykorupcyjnej Zhao Leji - podała państwowa agencja Xinhua.

W ciągu najbliższych dwóch dni urzędnicy zatwierdzeni przez Xi mają zostać mianowani lub wybrani na najwyższe stanowiska w rządzie - wśród nich na nominację w roli premiera oczekuje Li Qiang.

Autorka/Autor:asty/kab

Źródło: PAP, Reuters