Przywódca Chin wezwał urzędników, aby przygotowali kraj na "najgorsze scenariusze"

Autor:
momo/dap
Źródło:
CNN
Legucka: Chiny zamieniają Rosję w wasala
Legucka: Chiny zamieniają Rosję w wasalaTVN24
wideo 2/4
TVN24Legucka: Chiny zamieniają Rosję w wasala

Przywódca Chin Xi Jinping wezwał najwyższych urzędników do spraw bezpieczeństwa narodowego w swojej administracji, by przeanalizowali "najgorsze możliwe scenariusze" i przygotowali kraj na wielki test w środowisku "wzburzonych fal", a nawet "niebezpiecznych sztormów" - donosi CNN. Stacja dodaje, że rządząca Chińska Republika Ludowa partia komunistyczna w ostatnim czasie zwiększa wysiłki na rzecz przeciwdziałania wszelkim zagrożeniom wewnętrznym i zewnętrznym. 

- Złożoność i trudność problemów związanych z bezpieczeństwem narodowym, z jakimi się mierzymy, znacznie wzrosła - oświadczył Xi Jinping we wtorek na spotkaniu partyjnej Komisji Bezpieczeństwa Narodowego. - Musimy skupiać się na kwestiach zasadniczych i rozważać najgorsze możliwe scenariusze, by przygotować się na poważne wyzwania i wielki test w środowisku silnych wiatrów, wzburzonych fal, a nawet niebezpiecznych sztormów - oznajmił chiński przywódca. 

CNN zwraca uwagę, że Chiny stoją przed licznymi wyzwaniami zarówno wewnętrznymi, jak i zewnętrznymi, poczynając od problemów gospodarczych po coraz bardziej wrogie środowisko międzynarodowe.

Xi powiedział, że w obliczu "złożonej i poważnej" sytuacji, w jakiej znajdują się obecnie Chiny, muszą one przyspieszyć modernizację swojego systemu bezpieczeństwa narodowego i swoich możliwości, koncentrując się na zwiększeniu skuteczności w "rzeczywistej walce i praktycznym zastosowaniu".

Podkreślił także potrzebę kontynuowania budowy systemu monitoringu zagrożeń dla bezpieczeństwa narodowego oraz systemu wczesnego ostrzegania. Także podniesienie poziomu edukacji w zakresie bezpieczeństwa narodowego oraz poprawę zarządzania bezpieczeństwem danych i sztuczną inteligencją.

Integracja rozwoju i bezpieczeństwa

CNN zwraca uwagę, że od czasu dojścia do władzy dekadę temu Xi Jinping uczynił z bezpieczeństwa narodowego "kluczowy paradygmat, który przenika wszystkie inne aspekty rządzenia". Stacja dodaje, że chiński przywódca rozszerzył pojęcie bezpieczeństwa narodowego na wszystkie sfery: od polityki, gospodarki i obronności, przez kulturę, ekologię czy cyberprzestrzeń, od morskich głębin i obszarów polarnych po kosmos, od big data po sztuczną inteligencję.

Chińska Armia Ludowo-WyzwoleńczaWang Biao/VCG via Getty Images

"Chińska Republika Ludowa Xi Jinpinga to bezpieczeństwo narodowe i coraz większy nacisk na lepszą koordynację bezpieczeństwa i rozwoju, przy czym wydaje się, że strona bezpieczeństwa wygrywa ze stroną ekonomiczną" - napisał w biuletynie Sinocism wieloletni ekspert ds. Chin Bill Bishop, cytowany przez stację CNN.

Na wtorkowym spotkaniu Xi powiedział, że Chiny muszą proaktywnie kształtować "bezpieczne środowisko zewnętrzne", by lepiej zabezpieczyć proces "otwarcia" kraju, a także "promować głęboką integrację rozwoju i bezpieczeństwa".

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:momo/dap

Źródło: CNN

Źródło zdjęcia głównego: Wang Biao/VCG via Getty Images

Pozostałe wiadomości