Świat

Chińscy szpiedzy zatrzymani w USA

Świat

usdoj.govO zatrzymaniu szpiegów poinformował Departament Sprawiedliwości USA

Amerykańskie władze aresztowały w poniedziałek cztery osoby szpiegujące na rzecz Chin. Zatrzymania dotyczą co najmniej dwóch różnych spraw.

Jak poinformował Departament Sprawiedliwości w Waszyngtonie, w pierwszym przypadku aresztowano pracującego dla Boeinga 72-letniego inżyniera Dongfana "Grega" Chunga, któremu zarzuca się kradzież tajemnic handlowych związanych z technologią kosmiczną, w tym lotami wahadłowców. Został zatrzymany bez przeszkód w swoim domu w Kalifornii.

Oskarżenie Chunga dotyczy przekazania tajemnic dotyczących programu wahadłowców, samolotu transportowego C-17, kosmicznej rakiety nośnej Delta IV.

- Nie komentujemy toczącego się rządowego dochodzenia i nie będziemy wypowiadać się na ten temat - powiedział Dan Beck, rzecznik Boeinga. Zaznaczył jednak, że śledztwo nie dotyczy samego koncernu.

"Kret" w Ministerstwie Obrony

Druga sprawa dotyczy przedstawiciela Ministerstwa Obrony USA i dwóch innych osób posądzanych o przekazywanie Chinom tajnej dokumentacji rządowej.

Agenci rządowi zatrzymali przedstawiciela Ministerstwa Obrony USA Gregga Williama Bergersena i dwóch nowoorleańczyków: Tai Shen Kuo i Yu Xin Kang. Kuo nawiązywał kontakty i przyjaźnie członkami administracji rządowej i uzyskiwał od nich tajne informacje, które później przekazywał Pekinowi.

Źródło: Reuters, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: usdoj.gov