Chcą tworzyć krew z embrionów

Aktualizacja:
Sztuczna krew ma trafić do szpitali za 5-10 lat
Sztuczna krew ma trafić do szpitali za 5-10 lat
ENEX
Sztuczna krew ma trafić do szpitali za 5-10 latENEX

Rewolucyjny projekt szkockich naukowców. Chcą udowodnić, że z embrionów ludzkich można produkować uniwersalną krew dla wszystkich w dowolnych ilościach. Krew grupy 0 Rh- może być przetoczona każdemu bez ryzyka odrzucenia przez biorcę.

Grupa 0 Rh- to jedna z rzadziej występujących grup krwi. Ma ją tylko 7 procent populacji. Zaplanowane na trzy lata testy kliniczne Scottish National Blood Transfusion Service mają dowieść, że źródłem tej grupy krwi do transfuzji mogą być embrionalne komórki macierzyste.

W związku z planami Scottish National Blood Transfusion Service pojawiły się protesty organizacji, które uważają niszczenie embrionów za nieetyczne.

Powstanie krew uniwersalna

- Krew uzyskana w ten sposób nie będzie odrzucana przez pacjentów, będzie wolna od wirusów i będzie mogła być wytwarzana w dowolnych ilościach - przekonuje kierownik projektu prof. Marc Turner z Uniwersytetu w Edynburgu. Dodaje,że ta grupa krwi jest niezbędna, gdy nagłej pomocy potrzebuje anonimowa ofiara wypadku.

Naukowcy chcą by krew powstawała z komórek macierzystych. Pobiorą je od kilkudniowych ludzkich zarodków stworzonych metodą in vitro. Wcześniej zarodki mają być selekcjonowane pod kątem grupy krwi O Rh-. Naukowcy zapewniają , że w ten sposób zapewnią sobie nieograniczone źródło uniwersalnej krwi do szybkich transfuzji.

Projekt ma ruszyć w ciągu kilku tygodni po skompletowaniu wszystkich zezwoleń. Krew z komórek macierzystych ma pojawić się w szpitalach za pięć – dziesięć lat – tak szacuje szef projektu profesor Turner.

To nie pierwsze tego rodzaju badania

Naukowcy już od pewnego czasu prowadzą prace nad produkcją krwi z komórek macierzystych. Amerykańska firma jest w stanie produkować miliardy komórek krwi z embrionów w swoich laboratoriach – przypomina BBC. Teraz badacze chcą przenieść produkcję z laboratoriów do szpitali.

Źródło: Rzeczpospolita

Źródło zdjęcia głównego: ENEX