"Był bardziej bity, bo Amerykanin". Towarzysz niewoli wspomina Foleya
Link skopiowany do schowka.
"Zdrajcy" w samochodzie, detonator w dłoni czterolatka. Pierwsza egzekucja "Jihadi Juniora"
Źródło: tvn24
- Spędziliśmy siedem miesięcy w bardzo ekstremalnych warunkach, w tym przez tydzień byliśmy skuci. Jeden z drugim, dzień i noc - francuski dziennikarz Nicolas Henin wspomina towarzysza niewoli Jamesa Foleya. Henina dżihadyści uwolnili kilka miesięcy temu dzięki staraniom francuskich władz. Amerykanin został zamordowany.
Henin trafił do niewoli Państwa Islamskiego w czerwcu 2013 roku w Syrii. W sumie przetrzymywano go przez 10 miesięcy, z czego siedem spędził z Foleyem. Francuza wypuszczono w kwietniu.
O niewoli mówił po raz pierwszy w rozmowie z BBC News. Wcześniej milczał, bo - jak twierdzi - nie chciał narazić na niebezpieczeństwo Foleya i innych pojmanych.
- Spędziliśmy siedem miesięcy w bardzo ekstremalnych warunkach, w tym przez tydzień byliśmy skuci. Jeden z drugim. Dzień i noc - wspomina Henin.
"James był zupełnie inny"
Francuz powiedział, że w warunkach niewoli w człowieku budzi się instynkt przetrwania, który przejawia się tym, że każdy dba tylko o siebie. - James był zupełnie inny. Dzielił się wszystkim, czym mógł - powiedział Henin. - Kiedy było nam zimno i nie mieliśmy koców, dzielił się swoim. Gdy brakowało jedzenia, dzielił się nim.
Francuski dziennikarz dodał, że wszystkim wydawało się, że Foley lepiej znosi warunki niewoli. Jednak przez to, że był Amerykaninem, strażnicy traktowali go gorzej. - Był bardziej bity - wyjaśnił.
Henin podkreślił, że on sam został wypuszczony, bo różne kraje mają różne podejście, kiedy w niewolę dostają się ich obywatele. - Wiele krajów negocjuje (...) Nie wiem, czy chodzi o pieniądze, wymianę więźniów. Niektóre państwa, jak Stany Zjednoczone czy Wielka Brytania, nie negocjują - wyjaśnił.
"Przesłanie dla Ameryki"
Dżihadyści z Państwa Islamskiego, którzy opanowali dużą część terytoriów Iraku i Syrii, opublikowali we wtorek nagranie wideo, które przedstawia egzekucję amerykańskiego dziennikarza Jamesa Foleya.
Henin powiedział, że nagranie go poraziło, bo Foley był jego przyjacielem: - Zapamiętam mało, bardzo mało momentów, kiedy śmialiśmy się głośno razem - dodał.
Irak. Wojna z dżihadystami
Źródło: Reuters
ONZ: w Iraku natrafiono na ponad 200 zbiorowych grobów ofiar IS
Teraz oglądasz
Tereny kontrolowane przez dżihadystów znacznie się zmniejszyły
Teraz oglądasz
Wywiad z byłym szefem Mosadu (2015 rok)
Teraz oglądasz
Francuska artyleria ostrzeliwuje dżihadystów w Iraku
Teraz oglądasz
Naloty przy pomocy dronów
Teraz oglądasz
Atak drona dżihadystów w Iraku
Teraz oglądasz
Ramadi odbite z rąk dżihadystów. To może być przełomowy moment w walce z ISIS
Teraz oglądasz
Ekspansja, stagnacja i regres tak zwanego państwa dżihadu
Teraz oglądasz
Nowa taktyka w walce z IS. Likwidacja celów "wysokiego znaczenia"
Teraz oglądasz
29 czerwca 2014 roku Bagdadi ogłosił w meczecie kalifat
Teraz oglądasz
Ostatnie znane nagranie z Abu Bakrem al-Bagdadim z 2014 roku
Teraz oglądasz
Francuskie wojsko walczy z dżihadystami
Teraz oglądasz
Amerykanie zrzucają bomby na IS w Iraku
Teraz oglądasz
Szyici mszczą się na sunnitach. Zdjęcia satelitarne to potwierdzają