Burkina Faso. Zabici i ranni wojskowi, sprawcy nieznani

Źródło:
PAP
Służby bezpieczeństwa w Burkina Faso. Wideo archiwalne
Służby bezpieczeństwa w Burkina Faso. Wideo archiwalneReuters Archive
wideo 2/2
Służby bezpieczeństwa w Burkina Faso. Wideo archiwalneReuters Archive

Niezidentyfikowani napastnicy zabili 40 osób i ranili 33 w północnym Burkina Faso - poinformowała w niedzielę agencja Reutera, powołując się na oświadczenie rządu w Wagadugu.

Wśród zabitych w ataku, do którego doszło w sobotę, są żołnierze regularnej armii Burkina Faso i ochotnicy wspierający wojsko.

Burkina Faso to jeden z wielu krajów Afryki Zachodniej, w których siły rządowe walczą ze zbrojnymi grupami islamistów. Zorganizowały się one początkowo w sąsiednim Mali i w ciągu ostatniej dekady rozprzestrzeniły w całym regionie.

Nakaz dla francuskich żołnierzy

W styczniu władze Burkina Faso, byłej kolonii Francji, nakazały stacjonującym tam na mocy porozumienia z 2018 roku francuskim żołnierzom opuszczenie kraju w ciągu miesiąca. Rząd w Wagadugu zapewnił jednak Paryż, że nie pójdzie za przykładem Mali i nie zwróci się do najemników z rosyjskiej Grupy Wagnera o wsparcie swojej armii, choć grupa putinowskich najemników już odwiedziła Burkina Faso. Francja wycofała swoje wojska z sąsiedniego Mali w 2022 roku, gdy tamtejsza junta wojskowa zawarła umowę obronną z Grupą Wagnera.

Autorka/Autor:kz/adso

Źródło: PAP