Nowy model Boeinga wystartował po raz pierwszy

TVN24 | Świat

Autor:
kk, akw //now
Źródło:
PAP

W swój pierwszy lot wystartował w sobotę amerykański samolot pasażerski Boeing 777X. To najnowszy model dwusilnikowego szerokokadłubowego odrzutowca dalekiego zasięgu serii 777.

Start odbył się na lotnisku fabrycznym w Seattle w stanie Waszyngton w USA. Maszyna wzbiła się w powietrze o godzinie 10.09 rano czasu lokalnego (19.09 czasu polskiego).

Składane końcówki skrzydeł

Pierwsza seryjna maszyna ma zostać dostarczona liniom lotniczym Emirates w 2021 roku. Oznacza to jednoroczne opóźnienie, którego przyczyną była konieczność uzupełnienia pierwotnego projektu o niezbędne modyfikacje.

Boeing 777X w momencie startu. To nowy samolot dalekiego zasięgu
Boeing

Nowy samolot, dla którego przewidziano oficjalną nazwę 777-9, jest największym modelem serii 777. Od poprzedników odróżniają go składane końcówki skrzydeł pozwalające na wykorzystywanie tych samych, co pozostałe modele serii, miejsc parkingowych na lotniskach, a także największe silniki, jakie zainstalowano kiedykolwiek w cywilnym samolocie. Te produkowane przez amerykańską firmę General Electric silniki mają obrys wlotu zdolny pomieścić kadłub Boeinga 737 MAX.

Boeing pokazał nowy samolot serii 777
Boeing
Boeing 777X w powietrzuBoeing

Koncern w kryzysie

Boeing przyznał we wtorek, że liczy się z tym, że maszyny typu 737 MAX pozostaną objęte zakazem lotów przynajmniej do połowy tego roku. Koncern jeszcze niedawno spodziewał się, że 737 MAX dostanie zgodę na loty już w najbliższych miesiącach.

Wszystkie maszyny tego typu zostały uziemione na całym świecie w marcu ubiegłego roku po dwóch katastrofach, w których zginęło w sumie 346 osób. Ich przyczyną było najprawdopodobniej wadliwe oprogramowanie systemu MCAS automatycznie zapobiegającemu przeciągnięciu (utracie siły nośnej).

Kolejne kłopoty lotniczego giganta. Boeingi 737 mogą mieć wadliwe części skrzydeł
Amerykański koncern lotniczy Boeing ma kolejne kłopoty - tym razem trzeba sprawdzić skrzydła w 312 samolotach modelu 737, także słynnych MAX. Jeden z elementów może być zrobiony z materiału o zbyt małej wytrzymałości.
Fakty TVN

Amerykańska Federalna Agencja Lotnictwa (FAA) oświadczyła, że Boeing 737 MAX musi spełnić najwyższe standardy certyfikacyjne, aby mógł zostać ponownie dopuszczony do lotów.

W piątek Boeing poinformował, że znaleziono kolejną wadę oprogramowania w samolotach 737 MAX. "Naszym najwyższym priorytetem jest to, by 737 Max był bezpieczny i spełniał wszystkie wytyczne urzędów regulacyjnych" - zapewnił amerykański koncern. Pod koniec ubiegłego roku Boeing podjął decyzję o zawieszeniu produkcji tego typu samolotów.

"Pozytywny bodziec"

Jak wskazuje Reuters, udana premiera 777X będzie dla Boeinga pozytywnym bodźcem w sytuacji, gdy wszystkie samoloty 737 MAX pozostają unieruchomione.

Na rynku samolotów dalekiego zasięgu o pojemności około 360 pasażerów konkurentem Boeinga 777-9 jest Airbus A350-1000, który wszedł do eksploatacji jeszcze w 2018 roku.

Źródło: PAP

kk, akw //now