TVN24 | Świat

Manewry wojsk na Białorusi. Przed ćwiczeniami Zapad-2021

TVN24 | Świat

Autor:
asty//now
Źródło:
PAP

W czwartek na Białorusi rozpoczęły się manewry wojsk łącznościowych, które potrwają do 2 września. Jak poinformowało ministerstwo obrony, jest to jeden z etapów przygotowań do rosyjsko-białoruskich manewrów strategicznych Zapad-2021.

"Już teraz można powiedzieć, że zorganizowany system łączności ma większy rozmach niż ten, który działał podczas manewrów Zapad-2017. W ramach manewrów działają linie łączności nie tylko z węzłami na Białorusi, ale także - z węzłami sztabu ODKB (Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym), Floty Bałtyckiej, sztabu Zachodniego Okręgu Wojskowego" - podało ministerstwo obrony Białorusi.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Manewry strategiczne Zapad-2021 odbędą się w dniach 10-16 września na poligonach Białorusi i Rosji. 22 lipca do Brześcia przy granicy polsko-białoruskiej dotarł pierwszy pociąg z wojskowymi z Rosji. Ministerstwo obrony w Moskwie zapowiadało, że ogółem udział w tegorocznych manewrach weźmie około 200 tysięcy żołnierzy oraz 80 samolotów i śmigłowców. Zaangażowanych zostanie 760 jednostek sprzętu, w tym 290 czołgów i 15 okrętów.

Ćwiczenia na poligonach w obwodzie brzeskim

W białoruskiej części ćwiczeń ma wziąć udział 12,8 tys. wojskowych, w tym 2,5 tys. Rosjan. Będzie w nich uczestniczyć także 50 żołnierzy z Kazachstanu.

Na Białorusi ćwiczenia odbywać się będą na poligonach w obwodzie brzeskim w zachodniej części kraju, w tym w pobliżu granicy z Polską. Są to poligony: Obóz-Lesnowski, Domanowski, Brzeski i lotniczy Różański.

W Rosji terenem ćwiczeń będzie Zachodni Okręg Wojskowy. Obejmuje on graniczący z Polską obwód kaliningradzki, regiony graniczące z Białorusią, centrum europejskiej części kraju wraz z Moskwą i północny zachód wraz z Petersburgiem.

Autor:asty//now

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości