ISW: Putin desperacko usiłuje wciągnąć Łukaszenkę w wojnę

Źródło:
PAP

Alaksandr Łukaszenka podczas poniedziałkowej wizyty Władimira Putina na Białorusi prawdopodobnie zapobiegł rosyjskim próbom zacieśnienia integracji obu państw - pisze w najnowszej analizie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW). Ośrodek ocenia, że udział Białorusi w rosyjskiej inwazji na Ukrainę "pozostaje mało prawdopodobny". Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy przekazał, że prezydent Rosji naciskał na przywódcę Białorusi, by ten zgodził się na wysłanie wojsk białoruskich na wojnę z Ukrainą.

Instytut Studiów nad Wojną (Institute for the Study of War) zwrócił uwagę, że Putin i Łukaszenka podczas wizyty nie mówili publicznie o rosyjskiej inwazji na Ukrainę, a twierdzili, że Białorusi zagrażają kraje zachodnie.

"Łukaszenka używa retoryki bronienia granic białoruskich przed Zachodem i NATO, próbując uniknąć udziału w rosyjskiej inwazji na Ukrainę" - zaznaczają amerykańscy analitycy ISW.

Uśmiechy, rozmowy "obfitujące w rezultaty", bez pytań o Ukrainę. Putin w Mińsku >>>

Udział Białorusi w wojnie "pozostaje mało prawdopodobny"

W ocenie ISW "udział Białorusi w wojnie Putina przeciwko Ukrainie pozostaje mało prawdopodobny" i "fakt, iż Putin, jak się wydaje, zaakceptował temat rozmów proponowany przez Łukaszenkę, bez przekonywania do jego zmodyfikowania, potwierdza pośrednio tę ocenę".

Władimir Putin i Alaksandr Łukaszenka kremlin.ru

Analitycy zwracają też uwagę na oficjalne zaprzeczenia Kremla, który oznajmił, iż Rosja "nie jest zainteresowana wchłonięciem kogokolwiek". Oceniają je jako "próbę zatuszowania, iż Putin desperacko usiłuje wciągnąć Łukaszenkę w wojnę i - jak się wydaje - ponownie nie zdołał tego uczynić".

Ukraina przygotowuje się na uderzenie od strony Białorusi

- Putin domaga się bezpośredniej interwencji Białorusi w wojnie z naszym krajem. Według naszych informacji ani Łukaszenka, ani jego obywatele nie mają wielkiej chęci na to - powiedział w poniedziałek Ołeksij Daniłow, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony. - Ale Rosjanie zrobią teraz wszystko, co możliwe i niemożliwe, aby zmusić Łukaszenkę do wzięcia w tym udziału. Zobaczymy, jaka decyzja zostanie podjęta w najbliższej przyszłości - dodał.

Zapewnił, że Ukraina przygotowuje się na rozwój wszelkich wydarzeń i przypomniał, że w niedzielę odbyło się kolejne posiedzenie ukraińskiego Sztabu Naczelnego, którego tematem była sytuacja na Białorusi. - Rozumiemy, co się dzieje, na co musimy się przygotować - podkreślił sekretarz RBNiO.

Autorka/Autor:KS//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: kremlin.ru

Tagi:
Raporty: