TVN24 | Świat

Marsz Trybunału Ludowego. Ponad setka zatrzymanych

TVN24 | Świat

Autor:
tas//rzw
Źródło:
TUT.by, spring96.org, PAP
Niedzielny protest na Białorusi
Niedzielny protest na Białorusi TUT.by
wideo 2/18
TUT.by Niedzielny protest na Białorusi

Niedziela jest 134. dniem protestów przeciw reżimowi Alaksandra Łukaszenki na Białorusi. Odbywają się tym razem pod hasłem Marsz Trybunału Ludowego. Obrońcy praw człowieka z centrum Wiasna informowali po południu o ponad 140 zatrzymanych.

Najwięcej osób zostało zatrzymanych w stolicy Białorusi, Mińsku. Centrum praw człowieka Wiasna przekazało, że protestujących zatrzymywano także w innych miastach, między innymi w Grodnie, Witebsku, Brześciu i Borysowie. Lista - jak podała Wiasna - jest na bieżąco "uzupełniana i aktualizowana".

Według obrońców praw człowieka wśród zatrzymanych znalazł się jeden z liderów komitetu strajkowego w białoruskim koncernie Biełaruśkalij w Salihorsku Anatol Bokun.

Chcą, by milicja odpowiedziała za brutalność

Żądania demonstrujących są niezmienne: przeprowadzenie nowych wyborów prezydenckich i ustąpienie Alaksandra Łukaszenki, a także uwolnienie osób uznanych za więźniów politycznych. Uczestnicy protestów chcą też, by milicja poniosła odpowiedzialność za brutalne działania wobec demonstrujących i aresztowanych.

Oglądaj TVN24 w internecie>>>

Niezależne białoruskie media donosiły, że w niedzielę rano w okolice gmachów rządowych w Mińsku siły porządkowe ściągnęły armatki wodne i inny sprzęt do rozbijania demonstracji.

Protestujący w Mińsku TUT.by

Była miss zwolniona z aresztu. "Zabrano nam materace, spałyśmy na podłodze"

Z córkami do aresztu

Pokojowe, uznawane przez władze za nielegalne akcje protestu odbywają się w białoruskiej stolicy w różnych miejscach i o różnych porach. Jest to związane z represjami stosowanymi przez władze.

W sobotę na jednym z mińskich podwórek zatrzymano trójkę mężczyzn. Nie mieli przy sobie żadnych symboli opozycyjnych, nie wznosili żadnych haseł. Jednego z nich zabrano na komisariat z dwiema córkami w wieku sześciu i ośmiu lat. Został potem wypuszczony, ma otrzymać pisemne wezwanie na dalsze czynności z jego udziałem. Drugi mężczyzna został zabrany przez milicję, chociaż jedynie stał na dworze z ośmiomiesięcznym dzieckiem w wózku – podał TUT.by. W komunikacie milicja przekazała, że "zatrzymani zgodzili się na przewiezienie do komisariatu" i że "funkcjonariusze nie zastosowali przy tym żadnych specjalnych środków".

Rosyjska Gwardia Narodowa będzie walczyć z białoruskim "terroryzmem i ekstremizmem"

Protestują od wyborów

Białorusini protestują przeciwko sfałszowanym wynikom sierpniowych wyborów prezydenckich, w których według oficjalnych danych zwyciężył ubiegający się o piątą reelekcję Alaksandr Łukaszenka, a także przeciwko przemocy stosowanej przez siły specjalne wobec uczestników pokojowych demonstracji.

Autor:tas//rzw

Źródło: TUT.by, spring96.org, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TUT.by

Tagi:
Raporty: