Austriacki himalaista o znalezionym ciele. "Ręką trzymał poręczówkę"

Polscy himalaiści upamiętnieni tablicą
Polscy himalaiści upamiętnieni tablicą
TVN24/ Joanna Bukowska "Superwizjer TVN"
Tablicę upamiętniającą Kowalskiego i Berbekę umieszczono u podnóża K2TVN24/ Joanna Bukowska "Superwizjer TVN"

W Himalajach trwa wyprawa po ciała Tomasza Kowalskiego i Macieja Berbeki. Prawdopodobnie na zwłoki jednego z nich natrafili austriaccy wspinacze. - Ciało było nietypowo ułożone. Jedną ręką trzymał poręczówkę. Nie widzieliśmy twarzy, która była zwrócona w kierunku skały - powiedział Reinhard Auzinger.

Dziennikarka "Superwizjera TVN" Joanna Bukowska wróciła z Himalajów, gdzie uczestniczyła w wyprawie upamiętniającej zaginionych Macieja Berbekę i Tomasza Kowalskiego.

Podczas powrotu do Polski Bukowska spotkała Reinharda Auzingera - członka austriacko-niemieckiej ekipy wspinaczy, który prawdopodobnie natrafił na ciało jednego z Polaków.

"Nie widziałem jego twarzy"

Ciało znajduje się na grani, mierzącej zaledwie ok. 80 centymetrów szerokości. Musi je ominąć każdy wspinacz podążający na szczyt Broad Peak.

Wspinacz zwrócił uwagę na nietypowe ułożenie ciała. - Jedną rękę trzymał na poręczówce. Nie pamiętam jak była ułożona druga. Klatka piersiowa też opierała się o poręczówkę. Nie widziałem jego twarzy. Była zasłonięta kapturem i zwrócona w kierunku skały. Nie chcieliśmy go dotykać. Mój przyjaciel zrobił jedynie zdjęcie żeby pokazać je Polakom - powiedział Reinhard Auzinger.

Na zawsze w górach

Wcześniej Bukowska wzięła udział w wyprawie, która na Kopcu Gikleya u podnóża K2 umieściła specjalną tablicę. - To była dla nas niezwykle podniosła chwila, tablica została zamontowana na skale, niemal dokładnie na wprost Broad Peak. Czuliśmy taką niezwykłą energię - powiedziała Joanna Bukowska z "Superwizjera TVN"

Dziennikarka, która w Himalajach przebywała z rodziną Kowalskiego, poinformowała, że jego rodzice uznali, że nie chcą ściągać ciała syna na dół, zależy im jedynie na symbolicznym pochówku. - Chcą, by ciało Tomka na zawsze zostało w górach - powiedziała Bukowska.

5 marca Adam Bielecki, Artur Małek, Maciej Berbeka i Tomasz Kowalski jako pierwsi ludzie na świecie zdobyli zimą szczyt Broad Peak w Karakorum. Dwaj ostatni nie wrócili do obozu.

Autor: adsz//gak/zp / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: Joanna Bukowska, "Superwizjer" TVN

Raporty: