Świat

Auschwitz w reklamie gazu. Firma przeprasza

Świat

TVN24"Arbeit macht frei" - słynny napis z bramy byłego nazistowskiego obozu w Auschwitz

Estońska spółka GasTerm wykorzystała na swojej stronie internetowej zdjęcie z byłego nazistowskiego obozu w Auschwitz. - Chcieliśmy przekazać naszym klientom, że służący do ogrzewania gaz ziemny nie jest trujący - odpowiedział na pytania tvn24.pl dyrektor wykonawczy spółki. Kontrowersyjna fotografia została już usunięta.

O sprawie, jako pierwszy w ubiegły czwartek 23 sierpnia napisał estoński portal DZD. W tym dniu obchodzony jest Europejski Dzień Pamięci Ofiar Nazizmu i Stalinizmu.

Zajmująca się sprzedażą urządzeń grzewczych spółka GasTerm na swojej stronie internetowej zamieściła zdjęcie bramy byłego nazistowskiego obozu w Auschwitz ze słynnym napisem "Arbeit macht frei" ("Praca czyni wolnym"). Fotografii towarzyszył podpis "Ogrzewanie gazowe - elastyczne, wygodne i skuteczne".

Zdjęcie szybko zostało usunięte i zastąpione wizerunkiem palnika gazowego. Pod nowym znalazło się też krótkie oświadczenie z przeprosinami: "Serdecznie przepraszamy, jeśli zamieszczona wcześniej fotografia kogoś uraziła".

Dyrektor: Byłem w Auschwitz. To straszne

W odpowiedzi na pytania tvn24.pl dyrektor wykonawczy spółki Sven Linros napisał, że zdjęcie widniało na stronie GasTermu ponad tydzień i zostało usunięte, zanim historię podchwyciły media.

Linros tłumaczy, że intencją firmy nie było wywołanie medialnego skandalu, ale jedynie poinformowanie wąskiej grupy klientów o tym, że gaz ziemny "nie jest trujący, o czym wielu jest przekonanych". Nie sądził, że zdjęcie pod artykułem przeznaczonym dla klientów spółki wywoła szum "na zewnątrz". - Sam odwiedziłem obóz w Auschwitz w tym roku. To straszne, co tam się stało - napisał Linros.

W rozmowie z estońskim DZD Linros zapewnił też, że intencją jego firmy nie jest w żadnym wypadku podsycanie nienawiści etnicznej.

Piszące o sprawie media odnotowują, że w hitlerowskim obozie Auschwitz na terenie okupowanej Polski w czasie II wojny światowej zginęło ponad milion osób, głównie Żydów, a w miejscu dawnego obozu utworzono muzeum.

Rosyjskie media, cytujące także Linrosa podają, że dyrektor wcześniej tłumaczył użycie zdjęcia tym, iż w "Auschwitz używane było ogrzewanie gazowe", a później miał żartować, że "Hitler popełnił samobójstwo, bo dostał rachunek za gaz".

Strona internetowa firmy - w nawiasie krótkie przeprosiny: "jeśli wcześniej zamieszczone tu zdjęcie kogokolwiek uraziło, serdecznie przepraszamy"

GasTerm to spółka projektująca i wykonująca instalacje grzewcze, sprzedaje m.in. kotły i pompy grzewcze.

Autor: jk//kdj / Źródło: tvn24.pl, lenta.ru, fonatnka.ru, dzd.ee

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości