Ukraińcy ostrzelali rosyjskie koszary. Zginęło 100 żołnierzy wroga, 400 zostało rannych

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters, tvn24.pl

Rosyjska inwazja zbrojna na Ukrainę trwa od 460 dni. Około 100 żołnierzy agresora zginęło, a ponad 400 zostało rannych w niedzielnym ostrzale koszar w okupowanej Jurjiwce w pobliżu Mariupola - poinformował w poniedziałek lojalny wobec Kijowa doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko. Doradca Wołodymyra Zełenskiego, Mychajło Podolak, oświadczył wcześniej tego dnia, że obszar o szerokości 100-120 kilometrów na terytorium Rosji - wzdłuż całej granicy z Ukrainą - powinien stać się strefą zdemilitaryzowaną po zakończonej wojnie. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 4:59

  Co najmniej jedna osoba zginęła, a trzy zostały ranne w wyniku nocnych ataków powietrznych na Kijów - poinformował mer ukraińskiej stolicy Witalij Kliczko. Dodał, że obrona przeciwlotnicza zestrzeliła nad miastem ponad 20 dronów produkcji irańskiej wysłanych przez Rosję.

 • 4:31

  Instytut Studiów nad Wojną: siły rosyjskie przeprowadziły kolejną serię ataków na Ukrainę za pomocą pocisków manewrujących i irańskich dronów. Źródła rosyjskie twierdziły, że siły rosyjskie odparły ograniczone ukraińskie operacje rozpoznawcze w południowej Ukrainie.

 • 3:50

  Mimo, że Niemcy i Wielka Brytania wykluczyły dostarczenie myśliwców Eurofighter na Ukrainę w "dającej się przewidzieć przyszłości", minister obrony tego kraju Ołeksij Reznikow powiedział w wywiadzie prasowym, że wciąż liczy "na ten ważny krok".

  Niemieckie myśliwce eurofighter podczas misji w Rumunii

 • 3:19

  Rosja rozpoczęła kolejną falę powietrznych ataków na Kijów. W mieście słychać odgłosy eksplozji. "To zmasowany atak. Nie opuszczajcie schronów" - przekazał w komunikacie na Telegramie mer Kijowa Witalij Kliczko.

  Przedstawiciele administracji Kijowa informują, że obrona przeciwlotnicza odpiera rosyjskie ataki. Na miasto spadły szczątki zastrzelonych rakiet lub dronów. W ostrzale ranna została 27-letnia kobieta.

 • 2:34

  Hiszpańskie media przypominają, że władze rosyjskie były podejrzewane o ciche wspieranie nielegalnego referendum w sprawie niepodległości Katalonii z 1 października 2017 r., ale Hiszpanie nie postrzegali do chwili inwazji na Ukrainę Rosji jako zagrożenia.

  Rozgłośnia Cadena SER przypomina opublikowany wiosną tego roku sondaż Królewskiego Instytutu Elcano (RIE) w Madrycie, zgodnie z którym rosyjska inwazja na Ukrainę nasiliła znacząco w hiszpańskim społeczeństwie strach przed Rosją.

  Zajmujący się problematyką międzynarodową RIE odnotował, że o ile w listopadzie 2021 r. na Rosję jako potencjalne zagrożenie dla Hiszpanii wskazywało 5 proc. ankietowanych mieszkańców tego kraju, to już w czerwcu 2022 r. było ich 52 proc.

  - To radykalna zmiana w naszej perspektywie historycznej - podsumował wynik badania kierujący hiszpańskim instytutem Charles Powell.

 • 1:49

  Prezydent Ukrainy podziękował obronie przeciwlotniczej za ocalenie - i to jednego dnia - życia setek ludzi podczas ostatnich, zmasowanych rosyjskich ataków powietrznych. - Było wprawdzie kilka uderzeń, ale większość dronów i rakiet została zestrzelona - powiedział Wołodymyr Zełenski w wieczornym wystąpieniu wideo.

  Ukraiński przywódca powiedział, że amerykańskie systemy obrony powietrznej Patriot, którymi dysponuje ukraińska armia, pomogły zniszczyć "zło". Zaapelował o dalszą zagraniczną pomoc, by Ukraina mogła się bronić. - Nie ma większego upokorzenia dla państwa terrorystycznego niż sukces naszych żołnierzy - stwierdził prezydent.

 • 0:45

  Aktualna sytuacja na froncie w Ukrainie.

 • 23:43

  W Peterburgu wywieszono billboardy zachęcające do wstępowania do rosyjskiego wojska

  W Peterburgu wywieszono billboardy zachęcające do wstępowania do rosyjskiego wojska

 • 22:57

  Celem rosyjskich ataków rakietowych na Kijów, przeprowadzonych w nocy z niedzieli na poniedziałek i w poniedziałek rano, było wykrycie miejsc dyslokacji, a następnie zniszczenie naszych systemów obrony powietrznej Patriot, przekazanych nam przez USA. Zamiary wroga nie powiodły się - ocenił ukraiński ekspert ds. wojskowości, pułkownik Roman Switan.

 • 22:38

  Rosja otrzymała kolejną partię uzbrojenia z Iranu, co grozi kolejnymi atakami z wykorzystaniem pocisków rakietowych i dronów - powiedziała w poniedziałek rzeczniczka armii ukraińskiej na południu kraju Natalia Humeniuk.

 • 22:16

  Premier Danii Mette Frederiksen zapowiedziała w poniedziałek zwiększenie przeznaczonego m.in. na zakup broni dla Ukrainy Funduszu Ukraińskiego w tym roku oraz kontynuację jego finansowania w 2024 roku.

  Do końca 2024 roku fundusz wynoszący obecnie 7 mld koron (ok. 1 mld USD) ma zostać podwyższony do 14,5 mld koron (ponad 2 mld USD). W 2024 roku ma na ten cel trafić dodatkowe 10,4 mld koron (ok. 1,5 mld USD).

 • 21:48

  Około 100 żołnierzy agresora zginęło, a ponad 400 zostało rannych w niedzielnym ostrzale koszar w okupowanej Jurjiwce w pobliżu Mariupola - poinformował w poniedziałek lojalny wobec Kijowa doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko.

  "Stu ruskich już nigdy nie będzie walczyć. Chyba że w piekle. Ponad 400 z obrażeniami różnego stopnia hospitalizowano na oddziale intensywnej terapii" - relacjonował w mediach społecznościowych.

  Андрющенко Time

  Офіційний канал не дуже офіційних думок про Маріуполь і не тільки Радника міського голови м. Маріуполь

 • 20:52

  Szef sztabu generalnego armii Czech Karel Rzehka ocenił w poniedziałek, że Rosja zmierza w kierunku konfliktu z NATO. Na seminarium w Izbie Poselskiej o bezpieczeństwie stwierdził też, że Czechy będą w takim konflikcie uczestniczyć "od pierwszej chwili".

 • 19:38

  W poniedziałek w rosyjskich ostrzałach zginęły dwie osoby cywilne w Torecku w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy, a także po jednej osobie w obwodach chersońskim i dniepropietrowskim na południu kraju - powiadomiły władze tych regionów w komunikatach na Telegramie.

 • 18:51

  Ukraińskie MSW poinformowało na Twitterze o rosyjskim ostrzale Kiwszariwki w obwodzie charkowskim, w rejonie kupiańskim. "W wyniku nalotu uszkodzone zostały 3 dachy mieszkalne" – napisano. W dwóch mieszkaniach wybuchły pożary. Siedem osób zostało rannych.

 • 18:36

  Policjanci sprawdzają szczątki zestrzelonej rakiety w Kijowie

 • 18:21

  Na Białoruś przybył z Rosji system rakietowy S-400. Zestaw ten trafił do jednostki wojskowej w miejscowości Nawakołasawa w obwodzie mińskim - podał w poniedziałek niezależny projekt monitoringowy Biełaruski Hajun.

 • 17:20

  W okupowanym przez Rosję Mariupolu na południu Ukrainy przy budowie fortyfikacji pracują obywatele Białorusi – podał ukraiński portal Sprotyw utworzony przez Siły Operacji Specjalnych. Według portalu mieszkańcy Mariupola nie chcieli podjąć się tej pracy.

  W informacji tej podano także, że "brygada Białorusinów prowadziła prace przy rozbiórce zrujnowanych budynków" w Mariupolu.

  Liczby pracowników z Białorusi nie określono. Portal wyraził przekonanie, że "coraz więcej obywateli Białorusi jedzie na terytoria okupowane, by wykonywać pracę, której nie chcą się podjąć mieszkańcy" ukraińskich terytoriów pod okupacją. Jest to związane z "trudną sytuacją gospodarczą i rosnącym bezrobociem" na Białorusi - ocenia Sprotyw.

 • 16:25

  Doradca prezydenta Zełenskiego - Mychajło Podolak - przekazał w mediach społecznościowych, że po zakończonej wojnie na terytorium Rosji powinna się rozciągać na szerokości 100-120 km strefa zdemilitaryzowana, by terytorium Ukrainy było chronione.

 • 15:55

  Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę, zginęło co najmniej 16 weteranów amerykańskiej armii, którzy zaciągnęli się do różnych formacji, walczących po stronie Kijowa bądź pomagali żołnierzom i mieszkańcom zaatakowanego kraju - podał dziennik "Washington Post".

  Ochotnicy wyjeżdżający na wojnę podejmują te decyzje jako osoby prywatne. Byli żołnierze lekceważą ostrzeżenia amerykańskich władz, w tym prezydenta Joe Bidena, dotyczące ryzyka związanego z uczestnictwem w walkach po stronie Ukrainy lub angażowaniem się w pomoc humanitarną na froncie - podkreśliła gazeta.

 • 15:50

  Szef ukraińskiego wywiadu wojskowego Kyryło Budanow zapewnił, że ci, którzy próbują zastraszyć jego kraj "już wkrótce tego pożałują". W ten sposób Budanow skomentował ostrzał rakietowy Kijowa przeprowadzony tego dnia przez wojska Rosji.

  "Wszyscy ci, którzy próbowali nas zastraszyć wyobrażając sobie, że przyniesie to jakiś skutek, już wkrótce tego pożałują. Nie będziemy zwlekać z odpowiedzią" - napisał Budanow na kanale Telegram.

  Zwrócił się także do tych, którzy - jak ocenił - "wierzą, że mogą zastraszyć Ukrainę". Zapewnił, że ich plany się nie powiodły, ponieważ w Ukrainie "wszyscy są na swoich miejscach i nadal działają".

 • 15:28

  20-letni żołnierz ukraińskiej Gwardii Narodowej zestrzelił rosyjską rakietę lecącą w kierunku Kijowa z przenośnego przeciwlotniczego zestawu Igła - poinformowała brygada "Huragan". Wojskowy posługuje się pseudonimem "Pokemon".

  Dowództwo brygady przypomniało, że podobnego wyczynu dokonał on 9 maja, zestrzeliwując z Igły rosyjski pocisk, który również leciał w kierunku stolicy. - Tym razem trudniej było uchwycić cel, ponieważ było jeszcze dość ciemno - powiedział "Pokemon", cytowany przez ukraińskie portale.

  Brygada nie podała, jak rakieta została strącona. Ukraińskie siły powietrze podały, że nocy z niedzieli na poniedziałek ukraińska obrona powietrzna zestrzeliła 37 rosyjskich rakiet manewrujących (Ch-101/Ch-555) i 29 użytych przez Rosjan irańskich dronów Shahed.

  Żołnierz ukraińskiej Gwardii Narodowej "Pokemon" z zestawem Igła

 • 14:29

  Odłamek zestrzelonej rosyjskiej rakiety na jezdni w Kijowie

  Odłamek zestrzelonej rosyjskiej rakiety na jezdni w Kijowie

 • 13:51

  Rosyjscy okupanci zrzucili bomby lotnicze na stację benzynową w Torecku – poinformowała prokuratura w obwodzie donieckim. W wyniku ataku zginął mężczyzna, rannych zostało dziewięć osób.

  Stacja benzynowa w Torecku po rosyjskim ataku

  Stacja benzynowa w Torecku po rosyjskim ataku

 • 13:14

  Naczelny dowódca ukraińskich sił zbrojnych Walerij Załużny potwierdził, że w czasie poniedziałkowego ataku na Kijów i obwód kijowski rosyjscy najeźdźcy wystrzelili 11 rakiet Iskander-M i Iskander-K.

  Wszystkie te pociski zostały zestrzelone przez ukraińską obronę lotniczą.

 • 12:32

  Ukraińska obrona powietrzna zestrzeliła wszystkie wrogie obiekty, atakujące Kijów – powiadomiły władze stolicy Ukrainy po kolejnym ataku rakietowym. Był to 16. atak powietrzny sił rosyjskich na Kijów od początku maja.

  Atak rakietowy na stolicę nastąpił zaledwie sześć godzin po nocnym ataku dronów.

 • 12:16

  Dowódca wojsk lądowych Ukrainy Ołeksandr Syrski odwiedził żołnierzy na kierunku łymańskim. Na kanale Telegram poinformował, że spotkał się z dowódcami oddziałów realizujących zadania w najbardziej "gorących punktach" frontu. W rozmowie z nimi Syrski oznajmił, że "wkrótce nadejdzie czas, kiedy przejdziemy do aktywnych działań ofensywnych".

  Generał Ołeksandr Syrski

 • 11:36

  Co najmniej jedna osoba została ranna w wyniku poniedziałkowego ataku rakietowego na Kijów. W kilku miejscach upadły odłamki pocisków, zestrzelonych przez ukraińską obronę powietrzną.

  Według Sił Powietrznych Ukrainy Rosjanie mogli zastosować rakiety Iskander.

 • 11:00

  Rosjanie atakują Kijów rakietami – potwierdziły władze ukraińskiej stolicy. Odłamki pocisku upadły w pobliżu centrum. Alarm lotniczy ogłoszono w większości obwodów Ukrainy, w tym na zachodzie kraju.

  Mer stolicy Witalij Kliczko powiadomił, że odłamki rakiet zestrzelonych przez obronę powietrzną upadły w dzielnicach Obołoń i Padół.

  Fragmenty płonącej rosyjskiej rakiety na jednej z ulic Kijowa

 • 10:45

  W ukraińskiej stolicy ogłoszono alarm lotniczy. Media informują o odgłosach eksplozji.

  "Wybuchy w mieście, w centralnych dzielnicach" – napisał na kanale Telegram mer stolicy Witalij Kliczko. Opublikował również zdjęcie przedstawiające leżący na ulicy płonący przedmiot, który może być elementem pocisku lub drona bojowego.

  Alarm przeciwlotniczy w Kijowie. Mer miasta Witalij Kliczko informuje o eksplozjach

  Władze wezwały mieszkańców do pozostania w ukryciu. Potwierdziły również, że w mieście działają systemy obrony powietrznej.

 • 10:30

  Obiekt wojskowy w obwodzie chmielnickim stał się celem rosyjskiego ataku – poinformowały lokalne władze.

  "W nocy rosyjskie wojska zaatakowały obiekty w obwodzie chmielnickim. Jeden z nich to obiekt wojskowy" – powiadomiły na kanale Telegram władze regionu, znajdującego się w zachodniej części kraju. Nie podano, o jaki obiekt chodzi. W komunikacie zaznaczono jednak, że rozpoczęto remont pasu startowego.

 • 10:12

  Rosja przeprowadziła ćwiczenia obronne wokół mostu Krymskiego, prowadzącego z jej terytorium na okupowany Krym, które obejmowały m.in. stworzenie na tej przeprawie zasłony dymnej - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

  W codziennej aktualizacji wywiadowczej resort podał, że 24 maja Rosja przeprowadziła ćwiczenia wokół mostu Krymskiego, a obejmowały one stworzenie zasłony dymnej, częściowo maskującej most. Zasłona została stworzona przez montowane na ciężarówkach generatory dymu TDA-3, prawdopodobnie z 28. brygady rosyjskich wojsk obrony nuklearnej, biologicznej i chemicznej.

 • 8:55

  W najnowszym raporcie Instytut Studiów nad Wojną (ISW) odnotowuje, że szef Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn przesunął termin wycofania swoich pododdziałów z Bachmutu na 5 czerwca (wcześniej miał być 1 czerwca). Wagnerowcy mają być zastępowani przez regularne oddziały rosyjskiej armii. ISW ocenia, że w okolice mogły być przerzucone elementy regularnych i nieregularnych formacji rosyjskich z rejonu Awdijiwki.

  Analitycy relacjonują też kolejną z licznych wypowiedzi Prigożyna, w których krytykuje on rosyjskich urzędników i konkretnie "jedną osobę", mając zapewne na myśli Władimira Putina. Według think tanku widoczna w ostatnim czasie frustracja Prigożyna może wynikać z tego, że rosyjskie dowództwo wojskowe celowo uniemożliwiło mu zajęcie Bachmutu przed 9 maja.

  "Priożyn może być sfrustrowany, że nie otrzymał jakiejś obiecanej nagrody za zwycięstwo w Bachmucie, a ministerstwo obrony mogło celowo sabotować jego działania” – pisze ISW, spekulując, że Putin mógł ograniczać Prigożyna, by nie dopuścić do umocnienia się jego pozycji.

 • 8:19

  W nocy z niedzieli na poniedziałek ukraińska obrona powietrzna zestrzeliła 37 rosyjskich rakiet manewrujących i 29 użytych przez Rosjan irańskich dronów Shahed – powiadomiły Siły Powietrzne.

  W sumie przeciwnik użył ok. 40 rakiet manewrujących.

 • 8:18

  Ponad 40 celów zostało zestrzelonych nad Kijowem i obwodem kijowskim podczas nocnego ataku rosyjskich rakiet i dronów – podała w poniedziałek rano Kijowska Miejska Administracja Wojskowa.

  Był to już 15. atak na stolicę Ukrainy od początku maja. Prawdopodobnie nikt nie ucierpiał.

  Skutki ostrzału rejonu Kijowa

  Skutki ostrzału rejonu Kijowa

  Skutki ostrzału rejonu Kijowa

  Skutki ostrzału rejonu Kijowa

 • 7:08

  Pożegnania na dworcu kolejowym w Kramatorsku

 • 6:56

  Ukraina walczy. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin - 28 maja 2023

 • 6:08

  Ponad 40 celów zostało zestrzelonych nad Kijowem i obwodem kijowskim podczas nocnego ataku rosyjskich rakiet i dronów – podała Kijowska Miejska Administracja Wojskowa. Był to już 15. atak na stolicę Ukrainy od początku maja. Prawdopodobnie nikt nie ucierpiał.

  "Tej nocy znów były drony Shahed. Jednocześnie z atakiem bezzałogowców z rejonu Morza Kaspijskiego wrogie samoloty Tu-95MS odpaliły rakiety manewrujące, najpewniej Ch-101/155. Atak na stolicę był kombinowany i prowadzony z różnych kierunków" - powiadomił na Telegramie naczelnik kijowskiej administracji Serhij Popko.

  Popko poinformował, że odłamki uszkodziły dach budynku mieszkalnego w Dzielnicy Podolskiej, gdzie nikt nie ucierpiał. Informacji o poszkodowanych w innych miejscach również nie ma.

 • 6:07

  Po godzinie 7 (6 w Polsce) alert przeciwlotniczy obowiązuje na Krymie oraz w obwodzie ługańskim.

 • 5:20

  Według stanu na godzinę 6.20 (5.20 w Polsce) sześć obwodów Ukrainy na południu oraz wschodzie kraju jest objętych alertem lotniczym.

 • 4:15

  Jak podał Reuters alarm przeciwlotniczy ogłoszono w nocy z niedzieli na poniedziałek w całej Ukrainie. Agencja zaznaczyła, że Moskwa intensyfikuje ataki na infrastrukturę wojskową i szlaki zaopatrzenia przed zapowiadaną kontrofensywą wojsk ukraińskich.

 • 4:12

  Mer Kijowa Witalij Kliczko poinformował na Telegramie, że w poniedziałek nad ranem ukraińską stolicą wstrząsnęły wybuchy. "Rakieta zestrzelona w pobliżu Kijowa. Obrona przeciwlotnicza działa!" - napisał Kliczko. Dodał, że wybuchy słychać było w wielu dzielnicach miasta, w tym w historycznym centrum, gdzie spadające odłamki uszkodziły dach jednego z budynków. Według mera i wstępnych informacji administracji wojskowej, w Kijowie ofiar w ludziach nie było. Do ataku użyto najprawdopodobniej zarówno dronów jak i rakiet.

  Kijów zaatakowany dronami

Autorka/Autor:red.

Źródło: PAP, Reuters, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: telegram/andriyshTime/10233

Tagi:
Raporty: