Polskie Kraby "koszmarem okupantów". Podziękowania z Ukrainy

Źródło:
PAP
Czołgi Leopard 2A5 i samobieżne haubice Krab podczas defilady z okazji Święta Wojska Polskiego
Czołgi Leopard 2A5 i samobieżne haubice Krab podczas defilady z okazji Święta Wojska PolskiegoTVN24
wideo 2/3
Czołgi Leopard 2A5 i samobieżne haubice Krab podczas defilady z okazji Święta Wojska PolskiegoTVN24

Ministerstwo Obrony Ukrainy podziękowało Polsce za wspieranie jej armii w wojnie z Rosją, a przede wszystkim za dostawy armatohaubic Krab, które nazwano "koszmarem" dla rosyjskich okupantów oraz "bronią zwycięstwa".

"Dziś pragniemy wyrazić wdzięczność polskim partnerom z Ministerstwa Obrony Narodowej za nieustające wsparcie, a w szczególności za dostarczenie nam haubicy samobieżnej AHS Krab" - napisał ukraiński resort na platformie X.

"Krab stał się jedną z pierwszych systemów artyleryjskich kalibru 155 mm w służbie ukraińskiej armii. Haubica ta stała się także koszmarem dla okupantów w zręcznych rękach artylerzystów Ukrainy" – podkreślono.

Ukraińcy opublikowali wpis na temat Kraba pod hasłem "Kalendarz Adwentowy Ministerstwa Obrony" i zapowiedzieli, że w kolejnych dniach pojawią się następne informacje o "uzbrojeniu zwycięstwa".

AHS Krab to samobieżna armatohaubica na podwoziu gąsienicowym, produkowana przez Hutę Stalowa Wola S.A. Polska przekazała Ukrainie z zasobów Wojska Polskiego kilkadziesiąt takich maszyn. Jednocześnie w ubiegłym roku strona ukraińska podpisała z Hutą Stalowa Wola S.A. kontrakt na budowę 56 Krabów.

Od początku rosyjskiej inwazji Polska przekazała broniącej się przed Rosją Ukrainie wiele typów pojazdów i sprzętu wojskowego. Są to m.in. produkowane przez Polską Grupę Zbrojeniową przenośne przeciwlotnicze zestawy rakietowe Piorun oraz karabinki Grot z radomskiego Łucznika.

Ukraina zamówiła dostawę 100 bojowych wozów piechoty Rosomak używanych przez polską armię i produkowanych przez firmę Rosomak S.A w Siemianowicach Śląskich. Informowano też o dostawach samobieżnych moździerzy Rak. Z zasobów Wojska Polskiego Ukraina otrzymała także czołgi PT-91 oraz T-72, czołgi Leopard 2 i myśliwce MiG-29.

Samobieżna armatohaubica KrabPAP/Maria Samczuk, Adam Ziemienowicz, Maciej Zieliński

Autorka/Autor:ads/adso

Źródło: PAP