Świat

Arabia Saudyjska przyznała, że Chaszodżdżi został zabity w konsulacie w Stambule

Świat


Ponad dwa tygodnie od zaginięcia krytycznego wobec władz w Rijadzie saudyjskiego dziennikarza Dżamala Chaszodżdżiego Arabia Saudyjska przyznała, że został on zabity w konsulacie w Stambule.

Oficjalna saudyjska agencja prasowa Spa poinformowała w nocy z piątku na sobotę, że Chaszodżdżi zginął podczas kłótni i bójki, do jakiej doszło w konsulacie między nim a "wieloma osobami".

- Rozmowy między Dżamalem Chaszodżidżim i tymi, których spotkał w konsulacie królestwa w Stambule (...) doprowadziły do bójki, która zakończyła się jego śmiercią - podała saudyjska agencja, cytując prokuraturę w Rijadzie.

"Królestwo wyraża ogromny żal"

W związku z tym zabójstwem, jak informuje agencja Spa, aresztowano 18 osób, obywateli Arabii Saudyjskiej. "Śledztwo trwa" - podkreśliła agencja. Spa przekazała także, że "królestwo wyraża swój ogromny żal z powodu zabójstwa dziennikarza Dżamala Chaszodżdżiego".

Na razie nie ma informacji, co się stało z ciałem dziennikarza.

Władze w Rijadzie poinformowały o zabójstwie dziennikarza w konsulacie w Stambule kilka godzin po rozmowie telefonicznej prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana z saudyjskim monarchą Salmanem. Podczas tej rozmowy obaj przywódcy wymienili informacje dotyczące śledztwa w sprawie zaginięcia Chaszodżdżiego.

Agencja Spa poinformowała, że Salman zarządził restrukturyzację kierownictwa saudyjskiej agencji wywiadowczej. Nadzór ma sprawować następca tronu, de facto rządzący krajem, książę Muhammad ibn Salman. Na polecenie monarchy ze stanowiska zastępcy szefa wywiadu odwołany został Ahmed al-Asiri, który uważany jest za zaufanego człowieka następcy tronu.

Zaginięcie dziennikarza krytycznego wobec saudyjskich władz

2 października Chaszodżdżi, krytyczny wobec rządów księcia Muhammada ibn Salmana, wszedł do konsulatu Arabii Saudyjskiej w Stambule, żeby załatwić formalności związane ze ślubem, po czym ślad po nim zaginął. Władze Turcji podejrzewały, że dziennikarz został zamordowany w konsulacie, a jego ciało zostało stamtąd wywiezione.

Władze w Rijadzie przez ponad dwa tygodnie konsekwentnie odrzucały oskarżenia o zamordowanie Dżamala Chaszodżdżiego.

Autor: asty//plw / Źródło: PAP

Raporty:
Pozostałe wiadomości