Nawalny "odczuwa silne bóle w plecach, drętwieje mu noga". Do opozycjonisty nie wpuszczają adwokatów

Autor:
ft\mtom
Źródło:
PAP

Stan zdrowia Aleksieja Nawalnego "nie może nie budzić wielkiego niepokoju" – oświadczył jego współpracownik Leonid Wołkow. Poinformował, że opozycjonista zacząć odczuwać problemy ze zdrowiem w kolonii karnej, gdzie odsiaduje wyrok pozbawienia wolności. Adwokaci Nawalnego powiadomili, że nie są do niego dopuszczani.

"Nie wiemy, gdzie jest Aleksiej Nawalny i dlaczego jest ukrywany przed adwokatami. Od końca zeszłego tygodnia odczuwa silne bóle w plecach. Przekazał, że drętwieje mu noga, nie może na niej stanąć. Przez cały ten czas dano mu dwie tabletki ibupromu" - napisał opozycjonista Leonid Wołkow na komunikatorze Telegram.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Ostrzegł, że nagłe pogorszenie się samopoczucia Nawalnego "nie może nie budzić wielkiego niepokoju" ze względu na okoliczności. Wyraził przypuszczenie, że opozycjonista jest w szpitalu więziennym, a administracja kolonii karnej usiłuje to ukryć. Adwokaci mieli się z Nawalnym spotkać w środę o godzinie 13 czasu lokalnego (godzinie 11 czasu polskiego), ale po upływie blisko czterech godzin nadal ich nie wpuszczono.

Sprawa Aleksieja Nawalnego

Nawalny w sierpniu 2020 roku stracił przytomność na pokładzie samolotu lecącego z Tomska na Syberii do Moskwy. Po awaryjnym lądowaniu w Omsku trafił do tamtejszego szpitala. Na prośbę rodziny został przetransportowany lotniczą karetką pogotowia do Niemiec. Przeszedł tam leczenie i rehabilitację, podczas której - jak relacjonował - uczył się od nowa chodzenia i wielu innych czynności. Władze niemieckie uznały, że opozycjonista w Rosji padł próbą otrucia bojowym środkiem trującym. Rosja temu zaprzecza.

Po próbie otrucia Nawalnego nie wszczęto w Rosji żadnego postępowania. Władze powołują się na to, że nie otrzymały materiałów medycznych, na podstawie których specjaliści niemieccy potwierdzili użycie broni chemicznej. Zapewniają, że lekarze w Rosji, którzy ratowali Nawalnego, nie wykryli substancji trujących i że broń chemiczna z czasów ZSRR została w Rosji zniszczona.

Nawalny po powrocie do Rosji na początku tego miesiąca został zatrzymany, a następnie skazany na karę pozbawienie wolności w kolonii karnej. Opozycjonista przebywa w zakładzie karnym w obwodzie włodzimierskim.

Autor:ft\mtom

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości