Świat

Adwokat Zimmermana: Odda się w ręce policji

Świat


George Zimmerman, zabójca 17-letniego Trayvona Martina, odda się w ręce policji jeśli tylko usłyszy zarzuty w sprawie - zapewnił w poniedziałek jego adwokat. Mężczyzna twierdzi, że zabił czarnoskórego nastolatka w samoobronie, ale przy Martinie nie znaleziono broni. Od kilku tygodni sprawą żyją media za oceanem, bo zdaniem wielu komentatorów doszło do zabójstwa na tle rasowym.

Obrońcy Zimmermana Craig Sooner w oświadczeniu stwierdził, że jego klient ”nie ukrywa się przed działaniami policji” i jeżeli ta zdecyduje się na postawienie mu zarzutów w sprawie śmierci Martina, ”nie będzie potrzebne żadne polowanie lub pościg”. /a>

Sprawę od policji przejęła prokurator Angela Corey pracująca na Florydzie. W poniedziałek stwierdziła ona, że akt oskarżenia wobec zabójcy jest w przygotowaniu, ale jego wejście na drogę sądową uniemożliwia brak dowodów ze śledztwa. Tych nie dostarczyła jeszcze policja.

Zabójstwo na tle rasowym?

Zimmerman, 27-letni latynos, członek ochotniczej straży sąsiedzkiej w jednym z miasteczek na Florydzie, zabił 26 lutego w trakcie swojej ”warty” czarnoskórego nastolatka rzekomo posiadającego broń. Zimmerman twierdził cały czas, że zrobił to w samoobronie, ale żadnej broni przy nastolatku, który miał mu nią grozić, funkcjnariusze nie znaleźli.

Sprawa nagłośniona po kilku tygodniach poruszyła amerykańską opinię publiczną i podniosła temat różnic rasowych za oceanem, bo Zimmerman został tylko raz przesłuchany i wypuszczony. Od tamtego czasu ukrywa się przed mediami. Symbolem społecznego oburzenia Amerykanów w związku z tą sprawą stała się dresowa bluza z kapturem, którą miał na sobie w chwili śmierci 26 lutego Martin. W Kongresie jeden z deputowanych wygłosił w podobnym ubraniu przemówianie,a w wielu miastach kraju odbyły się w ostatnim tygodniu ”marsze dla Martina”, których uczestnicy też byli wyposażeni w dresowe bluzy.

adso//bgr

Źródło: Reuters

Raporty: