Adam Szłapka w Kijowie. "To jest sprawa krytyczna"

Źródło:
PAP
Adam Szłapka ministrem ds. Unii Europejskiej
Adam Szłapka ministrem ds. Unii Europejskiej
TVN24
Adam Szłapka ministrem ds. Unii EuropejskiejTVN24

Minister do spraw Unii Europejskiej Adam Szłapka powiedział w środę w Kijowie, że członkostwo Ukrainy w Unii Europejskiej "przyniesie Polsce jedynie korzyści". Minister ocenił, że rola Polski jest istotna w procesie przyłączania Ukrainy do UE między innymi ze względu na doświadczenie własnych negocjacji w tej sprawie.

Polski polityk wraz z niemiecką minister do spraw europejskich Anną Luehrmann odwiedził Kijów na zaproszenie ukraińskiej wicepremier do spraw integracji z UE i NATO Olhy Stefaniszynej. Spotkali się w ramach formatu "Trójkąt Weimarski plus Ukraina" w związku z decyzją o rozpoczęciu negocjacji akcesyjnych Ukrainy z UE. Francja była reprezentowana przez ambasadora.

Adam Szłapka, który po wspólnej konferencji prasowej rozmawiał z dziennikarzami, wyjaśnił, że Polska popiera dziś członkostwo Ukrainy w UE z tych samych powodów, które miały Niemcy, gdy to my wchodziliśmy do Unii.

Minister Adam Szłapka w KijowieTwitter/adamSzlapka

- To jest dokładnie ten punkt widzenia, z jakiego Niemcom tak bardzo zależało na tym, żeby rozszerzyć Unię Europejską. Z punktu widzenia naszego bezpieczeństwa to jest sprawa krytyczna - podkreślił.

- Punkt drugi: naszą największą korzyścią po wejściu do Unii Europejskiej było wejście na jednolity rynek europejski. Polska rozwinęła się w sposób nieprawdopodobny. Członkostwo Ukrainy w UE to dla polskich przedsiębiorców będą, mówiąc kolokwialnie, żniwa, bo będą po prostu mogli jeszcze bardziej operować na tym rynku - dodał.

Szłapka: istotna rola Polski

Na konferencji prasowej Szłapka ocenił, że rozmowy o członkostwie Ukrainy będą trudne ze względu na różnice w interesach gospodarczych.

- Rozumiemy, że Ukraina jest w bardzo trudnej sytuacji i wspieramy ją, dostarczając broń i pomoc humanitarną. Ale dyskutujemy również o tym, że ukraińskie społeczeństwo musi zdać sobie sprawę, że Polska, Francja i Niemcy mają swoje własne interesy. Musimy więc wykorzystać nasze negocjacje do znalezienia najlepszych rozwiązań - powiedział.

Minister ocenił, że rola Polski jest istotna w procesie przyłączania Ukrainy do UE również ze względu na doświadczenie własnych negocjacji w tej sprawie.

- Mamy jeszcze świeże doświadczenie akcesji, całego procesu akcesyjnego i możemy w tym po prostu pomóc. A także mamy swoje doświadczenia związane z przywracaniem praworządności i to jest nie do przecenienia sprawą - oświadczył Szłapka.

Autorka/Autor:asty/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Twitter/adamSzlapka