"Obrońca niezawisłości sądów w Polsce". Bodnar nagrodzony przez Norwegów

[object Object]
Adam Bodnar laureatem norweskiej nagrody Raftotvn24
wideo 2/5

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar został laureatem norweskiej nagrody Rafto za "zajęcie zdecydowanego stanowiska w obliczu obecnej sytuacji politycznej w Polsce".

Jak podkreślono w czwartkowym komunikacie fundacji Rafto, kluczową funkcją rzecznika praw obywatelskich jest "dokładanie wszelkich starań, aby władze publiczne chroniły i przestrzegały praw człowieka wszystkich członków polskiego społeczeństwa". Według komunikatu, Adam Bodnar jest "obrońcą praw mniejszości oraz niezawisłości sądów w Polsce", który "wielokrotnie podkreślał kluczową rolę instytucji RPO w skutecznej ochronie praw człowieka w Polsce, a także innych krajach, gdzie jednostki oraz instytucje podejmujące takie działania są atakowane".

Zdaniem fundacji Rafto "od powołania na urząd RPO Adam Bodnar skupiał się w szczególności na prawach mniejszości oraz na trudnej sytuacji imigrantów, kobiet, mniejszości narodowych i etnicznych, osób niepełnosprawnych oraz mniejszości seksualnych w Polsce". "RPO zajmuje ważny głos w debacie publicznej, nawołując do zaprzestania mowy nienawiści oraz aktów agresji przeciwko wymienionym mniejszościom" - zauważono w komunikacie Rafto.

Nagroda norweskiej fundacji Rafto zostanie zaprezentowana w niedzielę o godz. 18 w Bergen. Jako urzędnik państwowy Adam Bodnar nie będzie mógł jednak przyjąć gratyfikacji finansowej, którą przyznaje Rafto. W związku z tym fundacja przekaże ją na rzecz wybranej przez siebie organizacji obywatelskiej, zajmującej się ochroną praw człowieka w Polsce.

Fundacja Rafto jest organizacją non-profit prowadzoną przez Dom Rafto w Bergen. Założona została w 1987 roku dla upamiętnienia profesora historii ekonomii oraz obrońcy praw człowieka Thorolfa Rafto. Nagroda przyznawana jest raz w roku osobom, które przyczyniają się do ochrony praw człowieka.

Autor: momo\mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty: