760 mln euro dla Ukrainy od UE. Ale są warunki


- W następnym miesiącu Ukraina może otrzymać 760 mln euro pomocy finansowej, jeśli zostaną spełnione pewne warunki - zapowiedział przewodniczący Komisji Europejskiej José Manuel Barroso podczas wizyty w Kijowie.

Unia Europejska jest gotowa przeznaczyć 760 mln euro na pomoc Ukrainie. Łącznie Kijów otrzyma dwa pakiety pomocowe od UE w wysokości grubo ponad miliarda euro. Poinformował o tym przewodniczący Komisji Europejskiej José Manuel Barroso, który spotkał się w piątek w stolicy Ukrainy, m.in. z prezydentem Petrem Poroszenką.

- Wypłaciliśmy już 600 mln euro, kolejna kwota - 760 mln euro może trafić na Ukrainę już w październiku, pod warunkiem spełnienia pewnych warunków, takich jak wdrożenie reform gospodarczych i rozpoczęcie walki z korupcją - powiedział Barroso w Kijowie podczas 11. konferencji Jałtańskiej Strategii Europejskiej (YES), międzynarodowego stowarzyszenia, które działa na rzecz zbliżenia Ukrainy z UE.

Jej spotkania odbywały się dotychczas w Jałcie na Krymie, jednak gdy w marcu półwysep został zaanektowany przez Rosję, organizatorzy przenieśli konferencję do Kijowa.

Pakiet pomocowy to część pakietu, anonsowanego w marcu br. Ma on pomóc Ukrainie we wzmocnieniu gospodarki.

Autor: asz / Źródło: reuters, pap

Raporty: